Tutar’lı DİYET Felsefesİ

Hayat Gibi Beslenme de Bir Strateji Oyunudur!

Tutarlı Diyet’le Stratejik Beslenin! Beyazlar oynasın, SİZ kazanın…
Yaşamımız ve beslenme tarzımız tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatıdır. Yaptığımız hamleler ve seçimlere göre sonuç elde ederiz. Yaşamın ve beslenme tarzımızın temel dayanağını belirlediğimiz stratejiler oluşturur. Stratejik yaşam; uzun vadeli planlar ve yatırımlar gerektirir. Bu nedenle geleceği de kapsar, geleceğe yönelik yatırımlara, değerlendirmelere ve vizyona gerek duyar.
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ise herkes için en temel hedefi oluşturur. Bu nedenle de güçlü bir stratejiye ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir yaşam için oluşturulan stratejiler; yaşam süresini, yaşam kalitesini ve kişisel yaşamın diğer tüm alanlarını etkiler.
Sağlıklı yaşam için sürdürdüğümüz stratejik mücadele aslında sembolik olarak satranç oyunundan farksızdır.
Satranç, aynı sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi sabır gerektiren ve temelinde uzun vadede sonuç veren bir oyundur. Kötü beslenme alışkanlıkları olan kişinin yaşam kalitesi mücadelesini kazanamayacağı da açıktır. Kötü beslenme kararları alan ve sürekli tekrarlanan hatalı hamleler yapan kişi, yaşamın ilk hamle ile son hamle arasında bir bütünü oluşturduğunu gözden kaçırır.
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, satranç gibi bir tasarım oyunudur ve temelleri satrançtaki beş ana figür gibi beş birbirinden bağımsız besin grubuna dayanır. Oyunun temel taşı ise yaşam ve yaşamın sahibini temsil eder.

SAĞLIKLI YAŞAMIN SATRANÇ TAHTASI
ŞAH: Yaşamın sahibi olan “SİZ”i temsil eder. Satrancın en temel kuralı, ŞAH’ı korumaktır, ŞAH ne kadar uzun süre oyunda kalırsa, oyun bir o kadar uzun sürer. Sağlıklı beslenmenin en temel amacı ise, yaşam süresinin uzaması ve yaşam kalitesinin artmasıdır.
PİYON: En önemsiz görünen taş olan piyonlar; aslında doğru oyun kurmak için gerekli olan öğelerdir. Genelde; beslenme düzenimizdeki “YAĞLAR” gibi oyunun görünmez kahramanları olurlar. Fakat piyonlar; grup halinde hareket ettiklerinde ve diğer taşları koruyacak şekilde düzenlendiklerinde oyunun güçlü karakterleri haline gelerek, “ŞAH”ı korumaya yönelik hareket ederler. Beslenme düzenimizde de; “YAĞLAR” görünmez kahramanlar olarak; dengeli miktarlarda alındıklarında; bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücudumuzun diğer yapılarını korumak adına güçlü roller oynarlar.
“YAĞLAR”ın sembolik eşleri olan piyonlar kendi içinde gruplara ayrılır.
– Doymuş yağlar
– Doymamış yağlar
• Omega-3 yağ asitleri
• Omega-6 yağ asitleri
• Omega-9 yağ asitleri
KALE: Satrançta; kale aynı zamanda simge olarak “toprak”tır. Beslenme düzenimizde de topraktan geleni yani “KARBONHİDRATLAR”ı temsil eder. Hücum etme yeteneği yüksek olan, direk etkili ve gerektiğinde “ŞAH”ı koruma görevini üstlenen kale gibi; “KARBONHİDRAT”larda, yaşamın en temel enerji kaynağını oluşturur. Kale taşı kaybedildiğinde, ŞAH nasıl uzun süre korunamıyor ve oyun gücünün çoğu kaybedilmiş oluyorsa, uzun süre “KARBONHİDRAT” olmadan yaşamı sürdürmek mümkün değildir.
AT: Beslenme düzeninde sürekli yer alması gereken vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lifler; vücut için gerekli olan işlevlerini, satranç oyunundaki at figürü gibi hamlelerini dolaylı yollardan yaparak gerçekleştirirler. At, satranç oyunundaki saldırma gücünü belirleyen taşlardan biridir. Beslenme düzeninde yer alan vitamin, mineral, antioksidan ve lif kaynağı olan “SEBZE ve MEYVELER”de sağlıklı bir yaşam ve yüksek yaşam kalitesi için vücudumuzda satranç oyunundaki AT figürü gibi hamleler yaparak, dolaylı yollardan birçok hayati fonksiyonunun devamlılığını sağlarlar.
FİL: Satranç tahtası üzerinde çapraz hareket ederek, merkezi korumayı ve kontrol etmeyi amaçlayan FİL figürü gibi, “SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ” grubu besinler de, vücudun temel yapısı ve merkezi olan iskeletin sağlamlığı ve devamlılığından sorumludur. Hareket kabiliyetinin sağlanması, ŞAH’ın kalbinin ve kaslarının çalışması gibi hayati fonksiyonların sürdürülmesini sağlayarak vücudun merkezi bölgelerini korur.
VEZİR: ŞAH’ın hemen başında yer alan vezir, oyunun en temel karakteri olarak nitelendirilebilir. Diğer bütün taşlar gibi temel görevi ŞAH’ı korumak olsa da, diğer taşlara göre farkı, hareket kabiliyeti yüksek olduğundan ötürü etki alanının da büyük olmasından kaynaklanır. ŞAH’ın en temel yardımcısıdır. Vücudumuzda enzim, hormon, DNA, kas gibi temel ve merkezi yapıların tamamında yer alan “PROTEİN” grubu besinlerde vezir figürü gibi oyun kurma ve oyunu devam ettirme konusunda oyuncuya destek sağlar. Aynı zamanda vücudun büyük bir kısmında yer alarak ve birden çok sistemde vazgeçilmez roller oynayarak, yaşam kalitesi açısından önemli yer tutarlar.
Satranç oyununda; “BEYAZ”lar iyileri, “SİYAH”lar daha karanlık tarafı sembolize eder. Yaşamımızda ve beslenme düzenimizde de yaptığımız tercihler; “Daha Olumlu” ve “Daha Olumsuz” olarak ikiye ayrılabilir.

SAĞLIKLI BESLENMENİN SATRANÇ TAŞLARI

BEYAZ TAŞLAR= DAHA OLUMLU SEÇİMLER
Piyonlar: Sağlıklı ve vücudumuz için gerekli yağlar
Zeytinyağı, fındık yağı, balık yağı, ayçiçeği yağı, mısır özü yağı, keten tohumu yağı vs
Kale: Sağlıklı Karbonhidratlar – Rafine Edilmemiş Tahıl Ürünleri -
– Tam tahıl ekmekleri (tam buğday, çavdar, yulaf, çok tahıllı)
– Kepek ekmeği
– Esmer Pirinç
– Kepekli makarna
At: Sebze ve Meyveler
– Taze sebze ve meyveler
– Kuru sebze ve meyveler
– Şekersiz %100 meyve suları
Fil: Süt ve süt ürünleri
Süt, yoğurt, ayran, peynir, kefir, probiyotik yoğurt, prebiyotik süt
Vezir: Sağlıklı Proteinler
– Yağsız/az yağlı et çeşitleri
– Derisi alınmış tavuk ve hindi
– Balık çeşitleri
– Deniz ürünleri
– Yumurta
SİYAH TAŞLAR = DAHA OLUMSUZ SEÇİMLER
Piyonlar: Sağlıksız yağlar
– Trans yağ asitleri
– Gereğinden fazla tüketilen doymuş yağlar
– Kızartma ve kavurma gibi içerisine yağ çekmiş besinler
Kale: Rafine karbonhidratlar, glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar
– Beyaz un ile yapılmış yiyecekler
– Beyaz şeker
At: Çevresel faktörler, oksidanlar, toksinler
– Besinlerden gelen oksidan ve toksinler
– Çevresel faktörler nedeniyle vücutta oluşan oksidanlar ve toksinler
Fil: Yağ içeriği yüksek süt ürünleri ve fast-food besinler
– Yağ içeriği yüksek süt ve ürünleri
– Kaymak, krema ve mayonez gibi yağ içeriği yüksek yardımcı ürünler
– Kızartma, kavurma gibi yöntemlerle hazırlanmış fast-food besinler
Vezir: Yağ içeriği yüksek proteinler
– Yağlı et çeşitleri
– Tavuk ve hindi derisi
– Doğru pişirme yöntemi ile hazırlanmamış balıklar

Beslenme Stratejiniz, TUTARLI olsun!