YÖNETİCİ BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Yönetici Beslenmesi

Üst düzey yöneticilerin yoğunluktan ötürü beslenme düzenlerinde yaşanan sıkıntıların çözülmesi, performansları ve uzun dönemli sağlık durumları açısından önemlidir.

Yönetici Beslenme ve Diyet Danışmanlık Hizmetleri’nde amaç; yöneticinin sağlık durumu dışında yoğun iş yaşantısı, sosyal durumu gibi faktörlerinde göz önünde bulundurularak beslenme düzeninin yapılması ve kontrolü ile yöneticinin yaşam kalitesini arttırmanın yanı sıra, iş performansını da arttırmaya yardımcı olmaktır.

  • Yönetici Beslenme ve Diyet Danışmanlık Hizmetleri’nde;

- Yöneticinin sağlık durumu, hastalıkları ve kullandığı ilaçlar konusunda işyeri hekiminden ya da kişinin kendi doktorundan bilgi alınmaktadır.
– Yöneticinin “Ayrıntılı Beslenme Öyküsü” alınır ve beslenme alışkanlıkları belirlenir. Günlük beslenme ile aldığı enerji ve diğer besin öğelerinin hesaplanması ve değerlendirilmesi gerçekleştirilir.
– Yöneticinin asistanından aylık iş ve seyahat programı alınarak, beslenme açısından özel olabilecek durumların analizi, değerlendirilmesi yapılır ve karşılaşabilecek sıkıntılara karşı çözüm önerileri oluşturulur.
– Tanita BC 418 MA cihazı ile kişinin beden bileşim analizi yapılır. Bu analizin sonucunda kişinin vücudunda bulunan; toplam yağ dokusu, kas ve kemik dokusu, su miktarı ve bazal metabolik hızı belirlenir.
– Bütün verilerin değerlendirilmesi sonucunda, kişiye özel beslenme programı hazırlanır ve haftalık kontrolü ve değerlendirmesi sağlanır.
– Yöneticiye beslenme ve diyet konusunda ayrıntılı beslenme eğitimi verilir.
– Kontrol süreleri arasında yönetici, yönetici asistanı, aile bireyleri ve evdeki yardımcısı ile telefon/e-posta yolu ile bağlantı kurulur ve uzaktan destek sağlanır.
– Evde yemek yiyeceği günler için ev menüsü hazırlanır ve hazırlama-pişirme ilkeleri, beslenme düzeni ve servis ölçüsü konusunda ev yardımcısına eğitim verilir.
– Seyahat beslenme planı hazırlanır.
– İş yemeklerinin olduğu günlere özel beslenme stratejileri geliştirilir.

  • Yönetici Beslenme ve Danışmanlık Hizmetleri’nin Kuruma ve Yöneticiye Faydaları

1) Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesini ve beslenmeye bağlı oluşabilecek hastalık risklerinin belirlenmesini sağlar.
2) Yöneticinin motivasyonunu ve performansını yükseltir.
3) Yönetici için zaman tasarrufu sağlar.
4) Yöneticinin sağlıksız alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı olur.
5) Yöneticinin kurumu prezentabl bir görüntü ile temsil etmesine yardımcı olur.