Şeftalili Kek Şeftalili Pasta Tarifi

Şeftalili kek şeftalili pasta tarifi ile sizlerleyiz. Şeftali, en çok sevilen meyveler arasında yer alıyor. Günümüzde şeftalili içecek, şeftalili pasta, şeftalili kek seven kitle sayısı oldukça fazla. Özellikle yaz aylarında ülkemizde yoğun bir şekilde bulunan bu meyveye yönelik en çok arayış içerisinde olunan konulardan bir tanesi de şeftalili kek, şeftalili pasta tarifidir.

Şeftalili Kek Şeftalili Pasta Tarifi

Şeftalili kek, fırından çıkmasının ardından öncelikle sanki yumurta sarıları kırılmış da o şekilde kek yapılmış gibi bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Normalde şeftalili kek haliyle de yenebilen bu keki ikram ederken yanına krema koyarak da servis etme imkanı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı alt kısımda bulunan tarif ile yapılan kek, kremalı yenildiğinde şeftalili pasta, kremasız olarak tüketildiğinde ise şeftalili kek olarak tabir edilir. Aslında hangi şekilde yenilirse yenilsin, bu kekin lezzeti inanın bir fincan sade süzme kahve ile bir çoğumuzun son derece hoşuna gidecektir.

Şeftalili Kek Tarifi

Keki İçin Malzemeler;

 • 2 yumurta,
 • 240 gram pudra şekeri,
 • 8 yemek kaşığı sıvıyağ,
 • 1 limon kabuğu rendesi,
 • 250 gram un,
 • 1 vanilya,
 • 1 kabartma tozu,
 • 14 yemek kaşığı şeftali suyu,
 • Yarım kilo şeftali kompostosu taneleri

Süslemek için:

 • Pudra şekeri,
 • 1 paket toz krem şanti,
 • 200 gram krema.

Şeftalili Kek Şeftalili Pasta Hazırlanışı

Şeftalili kek hamuru hazırlamak için 8 yemek kaşığı sıvıyağla, 240 gram pudra şekeri mikserle çırpılır. Üzerine arka arkaya yumurtalar kırılır, limon kabuğu rendesi, 7 yemek kaşığı şeftali suyu eklenir ve tekrar kabın içerisindeki malzemeler çırpılır. Bir süzgeçten unu, vanilya ve kabartma tozunu elenerek karışıma ilave ilave edilir ve çırpma işlemine devam edilir. Fırın tepsisi içerisine pişirme kağıdı serdikten sonra hamur tepsiye dökülür ve tepsinin her yerinde eşit olacak şekilde yayılır.

Şeftalili Kek Şeftalili Pasta Tarifi
Şeftalili Kek Şeftalili Pasta Tarifi

Şeftaliler ikiye kesilir ve hamurun üstüne aralıklı olarak şekilde ters çevirerek bastırılır. Hazırlanan şeftalili kek 200 derece fırında yaklaşık olarak 30 dakika pişirilir. Keki pişirirken hamuru kontrol amaçlıda olsa, 15 – 20 dakikadan önce fırının kapağını açmamak için özen gösterilir. Fırındaki kek pembeleşip piştikten sonra fırından çıkartılır.

Şeftalili kek tamamen soğuduktan sonra üzerine süzgeç yardımıyla pudra şekeri serpilerek dilimlenmesinin ardından pasta tabaklarına konularak servis edilir. İkinci bir alternatif olarak da krema ile toz krem şanti ve 1 yemek kaşığı pudra şekeri mikserle çırpılır. Çırpılan krema buzdolabında muhafaza edilir. Ve ardından istenildiğinde kekin yanında konularak ikram edilir. Afiyet olsun.

İlaveler: Bu kek farklı meyvelerden yapılan komposto taneleri kullanılarak da yapılabilir. Ayrıca aynı ölçülerle aynı şekilde yapılarak 26 santimlik kelepçeli yuvarlak kalıpta da pişirilebilir. Şeftalili kek şeftalili pasta tarifi genel olarak alt kısımda bulunan siteden alınarak sitemize eklenmiştir.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.