Stresi Azaltan Şifalı Bitkiler

Uykusuzluk, bunalım, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sorunlara ve strese doğal çareler de var. Şifalı otlar ve bitkilerle bu bitkilerin çayları ile stresi yenmek mümkün. Bahsedilen sıkıntılara karşı pasiflora bitkisinin çiçekleri (bitkisel ilaç olarak da şurubu satılıyor), kediotu, melisa ve papatya otu ilk akla gelen çarelerden.
Sigara, alkol, madde bağımlılığında uyku ve kaygı bozukluğunda pasiflora bitkisi çok etkili.

Stresi Azaltan Şifalı Bitkiler

Yoksunluk, histeri krizleri, uykusuzluk, panikatak gibi durumlarda da etkili. Hoş kokulu ve limonsu tadı olan melisa ve papatya yaprakları demlenip içildiğinde günün tüm stresini üzerinizden atar, iyi uyumanızı sağlar. Melisa ve papatya akşam yatmadan yarım saat önce içilirse etkili olur. Kafanızdaki problemleri sıkıntıları bir nebze olsun aşmak, günün yorgunluğundan zihinsel olarak arınmak adına bu otları kaynatıp içebilirsiniz.

Kan akışını hızlandırıp, sinirliliği yatıştıran, yorgunluğu gideren besin köklerinden bazıları ise şunlardır. Ispanak, pancar, lahana, kereviz ve brokoli sebzelerinin kökleri de bitkiler gibi kaynatılıp içilebilir. Bu sebzeler ve kökleriyle haftada 1-2 defa çorba da yapabilirsiniz. Sebzelerin ve bitkilerin birçoğu enerji verip yatıştırır. Sarı kantaron, biberiye, nane yaprağı, kuşburnu, zencefil kökü, portakal kabuğu da stresi azaltan hatta yenen doğal yiyeceklerdendir.

Çay Her Derde Deva Olduğu Gibi Strese Bire Bir!

Unutkanlık , yorgunluk, huzursuzluk , depresyon gibi problemler bu şifalı bitkilerin 15 dakika demlenip düzenli olarak içilmesi ile son bulur. Fitokimyasallar içeren karadut, yeşil çay ve siyah çay da stresi yenen şifalardan. Sarı kantaron; stres ve kaygı azaltıcı özelliği ile ve uyku verici ve sinirleri yatıştırıcı özelliği ile bilinen şifalı bir bitkidir. Bu bitki orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılır.

Sinirsel alt ıslatma, korku, gerginlik, kekemelik gibi sorunlarda da oldukça güçlüdür. Bağımlılık tedavisinde de etkilidir. Ada çayı da tüm ruh hastalıklarının tedavisinde sakinleştiricidir. Rahatlatır ve uykuyu getirir. Karabaş otu da sakinleştirici özelliklere sahiptir. sinirsel kaynaklı baş ağrılarında etkilidir. Uykusuzluk ve mide ağrıları için yararlıdır. Sigarayı bırakmak isteyenler sigara bağımlılığında faydalıdır. Lavanta, depresyon, sinirlilik hali ve strese karşı etkilidir. Kediotu kökü de aynı şekilde faydalıdır.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.