Bir ayda ne kadar kilo verilebilir

Bir ayda ne kadar kilo verilebilir? Teknolojik olarak gelişmiş kültürümüzde hızla sonuç almaya alıştık. Akıllı telefonları tartışırken hızlı haz talep etmek sorun değil, ancak kilo vermeye çalışırken daha iyi eylem biçimleri var. Herhangi bir şeyi tezahür ettirmeden önce, bir ayda ne kadar kilo verilebileceğini bilmelisiniz.

Evet, kilo vermek bir oyun değildir. Kilo vermek motivasyon, sabır ve zaman gerektirir, bu da iş gerektirir. Birçok insanın sıkı çalışmaktan kaçınmak için tuhaf diyetlere başvurmasının nedeni budur. Bununla birlikte, belirli bir diyeti izlemenin hızlı bir şekilde kilo verebileceğine şüphe yoktur. Ama önce ne kadar güvenli olduğunu bilmelisin. Bir ayda ne kadar kilo verilebileceğini bilmek hayati önem taşır.

Bir kişi egzersiz ve diyet ayarlamaları ile kilo vermeyi tahmin edebilir. Ancak diğer birçok şey, bir kişinin ne kadar kilo verebileceğini etkiler. Bu makale, bir ayda ne kadar kilo verilebileceğini önermektedir.

Hızlı kilo vermeye çalışmak gerçekten iyi mi?

Bir şey değil. Hızlı kilo kaybı sağlığınız için ölümcül olabilir. Ayrıca sizi çeşitli sağlık koşulları riskine sokabilir. Bu nedenle, en iyi yol yavaş yavaş kilo vermektir.

Hızlı Kilo Kaybı Ne Kadar Zararlıdır?

Uzmanlara göre hızlı kilo kaybı sağlığa uygun değil. Bu sizi çeşitli sağlık koşulları riskine sokabilir. Bir ayda ne kadar kilo verilebileceği konusunda uzmanlar şişman olmanıza gerek olmadığını, dolayısıyla sağlıksız olduğunuzu söylüyor. Bununla birlikte, ideal kilolarını korumaya çalışılmalıdır.

Ancak bunu yapamazsanız, bu kişinin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, yavaş yavaş kilo vermek kilonuzu kalıcı olarak azaltacaktır.

Hızla kilo vermek bir tehlike çanıdır; Bu 9 ciddi hastalığı bilin

  • Çok fazla kilo vermek böbreğe zarar verir

Hızlı kilo verirseniz, vücut fonksiyonlarınıza ve iç organlarınıza, özellikle de sağlığınız için iyi olmayan böbreklere baskı yapmak anlamına gelir.

  • Kas kaybı

Kas kütlesi kaybı beklenmedik kilo kaybına neden olabilir. Başlıca semptomu kas güçsüzlüğüdür. Bir parçanız da diğerinden daha küçük görünebilir. Vücudumuz kas, kemik ve su dahil olmak üzere yağsız ve yağsız kütleden oluşur.

  • Aşırı Aktif Tiroid

Bir ayda ne kadar kilo verilebileceği için aşırı kilo kaybı daha büyük sorunlara yol açabilir. Hipertiroidizm veya aşırı aktif tiroid, tiroid beziniz çok fazla tiroid hormonu yaptığında gelişir. Bu hormonlar vücuttaki metabolizma dahil birçok işlevi kontrol eder. Sonuç, kasıtsız kilo alımı olgusu olabilir.

  • Romatoid Artrit

Romatoid artrit (RA), bağışıklık sisteminizin eklemlerinizin astarına saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Bu, eklemlerde sürekli ağrı ve şişliğin meydana geldiği vücudun bir durumudur. Kronik iltihaplanma metabolizmayı hızlandırabilir ve genel kilo kaybına neden olabilir. Genellikle vücudunuzun her iki eklemini de eşit şekilde etkiler.

  • Diyabet

Bir ayda ne kadar kilo verilebilir? İstenmeyen kilo kaybının bir başka nedeni de tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabetiniz varsa, bağışıklık sisteminiz pankreasınızdaki insülin üreten hücrelere saldırır. İnsülin olmadan vücudunuz enerji için glikoz kullanamaz. Bu yüksek kan şekerine neden olur. Böbrekleriniz kullanılmayan glikozu idrar yoluyla alır. Şeker vücudunuzu terk ettikçe kaloriler de öyle. Tedavisi ilaçları, egzersizi ve yiyeceklerdeki tatlı şeyleri azaltmayı içerir.

  • Depresyon

Kilo kaybı, en az iki hafta boyunca üzgün, kaybolmuş veya boş hissetmek olarak tanımlanan depresyonun bir yan etkisi olabilir. Bu duygular, iş veya okul gibi günlük aktivitelere müdahale eder. Depresyon, beynin iştahı kontrol eden kısımlarını etkiler. Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Depresyonun başlıca semptomları arasında kalıcı üzüntü, favori şeylere ilgi kaybı, düşük enerji, uyku bozukluğu, sinirlilik sayılabilir.

  • İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

Aşırı kilo kaybı, inflamatuar bağırsak hastalığının (IBD) bir belirtisi olabilir. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı, sindirimle ilgili, birçok soruna yol açabilen böyle bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle sindirim sisteminde uzun süreli iltihaplanma sorunu olabilir.

  • Tüberküloz (TB)

Aşırı kilo vermenin bir başka nedeni de genellikle akciğerleri etkileyen bulaşıcı bir durum olan tüberkülozdur (TB). Mycobacterium tuberculosis bakterileri buna neden olur. Kilo kaybı ve iştahsızlık tüberkülozun ana semptomlarıdır.

  • Kanser

Kanser, anormal hücrelerin hızla bölünüp yayılmasının neden olduğu hastalıkları ifade eden genel bir terimdir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, ilk semptom 10 kilo veya daha fazla kilo kaybı olabilir. Pankreas, akciğer, mide ve yemek borusu kanserleri yaygındır.

Bir ay içinde ne kadar kilo verilebileceğinin farkında değilseniz. Önleme ve Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, haftada yaklaşık 0,5 kg kaybetmek için idealdir, bu da onu ayda iki kg yapar. Bu nedenle ayda yaklaşık 1,5 ila 2,5 kg kaybetmek sağlıklı kabul edilir.

Bir ayda 2,5 kg’dan fazla kaybettiğinizde ne olur?

Birçok insan bir ay içinde çok hızlı kilo verdiklerini düşünerek mutludur. Ancak size bir ayda ne kadar kilo verilebileceğini söyleyelim. Kilonuz bir ayda 5 kg azalırsa yorgun, zayıf, uyuşuk ve mide bulantısı hissetmeye başlayacaksınız. Bu size oluyorsa, diyetinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Yardım için bir uzmana danışmanız daha iyidir.

Bir ayda ne kadar kilo verilebileceği konusunda sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizde enerji seviyenizin yeterli olması gerektiğini unutmayın. İçeriden sağlıklı hissediyorsanız, sağlıklı bir şekilde kilo verdiğiniz anlamına gelir, bu da kilo vermenin mükemmel bir yoludur.

Bir ayda ne kadar kilo verilebilir
Bir ayda ne kadar kilo verilebilir

Kilo vermek için en uygun planı seçin

Kilo vermek ve uzak tutmak için bir stratejiye ihtiyacınız olacak.

Bunun yerine, bir ayda ne kadar kilo verilebileceğini bilmek

Kilo verme yolculuğunuza başlıyorsanız veya daha önce bir plana ayak uydurmakta zorlanıyorsanız, bir klinik diyetisyen ve beslenme uzmanından yardım almak iyi bir fikirdir. Gereksinimlerinize ve uzun vadeli hedeflerinize uygun sağlıklı bir beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyen doktorunuz tarafından önerilebilir.

Bir diyetisyen, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize, porsiyon boyutlarınızı yönetmenize ve tümü diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlarla bağlantılı olan aşırı şeker, tuz ve doymuş yağdan uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Kilo vermek için sağlıklı bir yöntem nedir?

Kilo verme süreci aynı anda hem şaşırtıcı derecede kolay hem de zorlayıcı olabilir. Artık bir ayda ne kadar kilo verilebileceğine dair ideal bir cevabınız var, kilo vermenin en sağlıklı yöntemini bilmek önemlidir.

Sadece yeni bir elbiseye uymak veya bir etkinlikte iyi görünmek yerine sağlığınızı iyileştirmek için sağlıklı bir diyet ve egzersiz planı, kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Verilen 12 yolu takip etmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

kilonuzu sağlıklı bir şekilde kaybetmenin 12 yolu

Kahvaltıyı Asla Kaçırmayın

Kahvaltı yapmamak kilo kaybına yardımcı olmaz. Temel besinlerde eksik olabilir ve açlık nedeniyle gün boyunca daha sık kemirebilirsiniz.

Rutin öğünler tüketin

Gün boyunca düzenli yemek yemek kalori yakmayı destekler. Ek olarak, yağlı ve şekerli yiyecekleri yeme arzusunu azaltır.

Çok fazla meyve ve sebze yiyin

Meyve ve sebzeler lif bakımından yüksek, kalori ve yağ bakımından düşüktür ve etkili kilo kaybı için üç besin de gereklidir. Ayrıca vitamin ve minerallerle yüklüdürler.

Daha enerjik olun

Kilo vermenin ve kilo vermenin sırrı egzersizdir. Egzersizin çeşitli olumlu sağlık etkileri vardır ve tek başına diyet yoluyla atılması zor olan ekstra kalorilerin yakılmasına yardımcı olabilir.

Daha uzun süre enerjik kalmanın tadını çıkarırken programınıza uyabileceğiniz bir alışkanlık bulun.

Çok su tüketin

Bazen insanlar açlığı susuzlukla karıştırır. Bir bardak suya ihtiyacınız olduğunda gereksiz kalori tüketme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Yüksek lifli yemekler tüketin

Lif oranı yüksek yiyecekler, kilo kaybı için ideal olan tatmin olmanıza yardımcı olabilir. Sadece bitkilerden yapılan yiyecekler, meyve ve sebzeler, yulaf, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, makarna, fasulye, bezelye ve mercimek gibi lif içerir.

Gıda etiketlemesini inceleyin

Gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı biliyorsanız, daha sağlıklı seçimler seçmek daha kolaydır. Belirli bir yiyeceğin kilo verme planında günlük kalori tahsisatınıza nasıl uyduğunu belirlemek için kalori bilgilerini kullanın.

Daha küçük bir tabak kullanın lütfen

Daha küçük yemekler kullanarak daha küçük porsiyonlar tüketebilirsiniz. Daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak aç hissetmeden yavaş yavaş daha küçük porsiyonlar yemeye alışabilirsiniz. Kendinizi tok hissetmeden önce yavaş yiyin ve yemeyi bırakın çünkü midenin tamamlandığını beyinle iletişim kurması 20 dakika sürer.

Yiyecekleri yasaklamaktan kaçının

Tüm öğünleri, özellikle de sevdiğiniz yemekleri diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Yemek yasakları onlar için arzunuzu artıracaktır. Günlük kalori limitiniz dahilinde kaldığınız sürece ara sıra bir ikramda bulunmamalısınız.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.