Düşük Tansiyon için Ne Yenir?

Düşük Tansiyon için ne yenir – Yüksek tansiyon gibi düşük tansiyon da ölümcül ve tehlikeli bir durumdur. Bu durumda kişinin kan basıncı genellikle normalden 20 mmhg’ye (milimetre cıva) kadar düşer. Aynı zamanda, bu rakam kritik koşullarda daha da düşük olabilir. Dengeli ve gerekli bir diyet, bu durumun üstesinden gelmenin en iyi ve en kolay yoludur. Düşük tansiyon için ne yiyeceğinizi anlamak zorunludur.

Bu nedenle diyet 2 nourish ile ilgili bu makale esas olarak düşük tansiyon için yiyeceklerden bahsedecektir. Aynı zamanda burada, bu sorunu gidermek için düzenli olarak kullanılabilecek düşük tansiyon için bir diyet çizelgesi de verilecektir. Düşük tansiyonlu diyet için ne yiyeceğinizi bilmek için makaleyi sonuna kadar okuyun.

Düşük tansiyon nedir?

Düşük tansiyona hipotansiyon da denir. Düzenli kan basıncı okumaları 90/60 ve 120/80 milimetre cıvadır (mm Hg). Düşük tansiyon genellikle üst sayı için 90 mm Hg’den (sistolik) veya alt sayı için 60 mm Hg’den (diyastolik) daha düşük bir ölçüm olarak tanımlanır.

Kan basıncının okunması vücudunuzun aşağıdaki özelliklerine bağlıdır.

 • Anamnez
 • Yaş
 • Sağlık durumu

Düşük tansiyonun çeşitli biçimleri şunları içerir:

Ortostatik taşikardi (postural hipotansiyon): Bu, oturma veya yatma pozisyonundan kalktıktan sonra kan basıncında keskin bir azalmadır. Dehidrasyon, uzun süreli yatak istirahati, hamilelik, bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlar nedenlerden bazılarıdır. Yaşlı insanlar sıklıkla bu tür düşük tansiyona sahiptir.

Yemek sonrası hipotansiyon: Yedikten sonra kan basıncındaki bu düşüş bir ila iki saat sonra olur. Yaşlı kişiler, özellikle yüksek tansiyonu olanlar veya Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere otonom sinir sistemi bozuklukları olanlar büyük olasılıkla etkilenir. Küçük, düşük karbonhidratlı yemekler, artan su tüketimi ve alkolden uzak durma semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Nöral arabuluculukta hipotansiyon: Uzun süre ayakta kaldıktan sonra kan basıncında bir düşüş meydana gelir. Genç yetişkinler ve çocuklar en çok düşük tansiyondan etkilenir. Beyin-kalp bağlantısının bozulmasından kaynaklanıyor olabilir.

Ortostatik hipotansiyon ve çoklu sistem atrofisi: Shy-Drager sendromu olarak da bilinen bu nadir durum, kan basıncı, kalp atış hızı, solunum ve sindirim gibi istemsiz süreçleri düzenleyen nörolojik sistemi etkiler. Uzanırken, gerçekten yüksek tansiyona sahip olmakla bağlantılıdır.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerde düşük tansiyon diyeti için yemeğimizi takip edin:

 • Bulanık görme
 • Kafa karışıklığı veya konsantre olma zorluğu
 • Baş döndürücü
 • Bayılma
 • Yorgunluk
 • Bulantı veya kusma
 • Zayıf hissetmek

Ancak aşağıdaki belirtilerde mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun.

 • Hızlı nabız
 • Nefes darlığı
 • Soğuk veya nemli cilt

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Düşük tansiyon kısa ömürlü veya kalıcı olabilir. Ayrıca daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Amerikan Kalp Derneği’nin (AHA) Güvenilir Kaynağına ve Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün Güvenilir Kaynağına göre, düşük tansiyonun altında yatan potansiyel nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Yaşlanan uzun yatak istirahati yüksek tansiyon ilaçlarının yan etkileri Spesifik ilaçlar
 • Diyabet
 • hamilelik
 • Kalp sorunları
 • Endokrin sorunları
 • Ciddi enfeksiyon
 • Önemli alerjik yanıt (anafilaksi)

Kanama veya dehidrasyonun neden olduğu kan hacminde azalma nöral aracılı hipotansiyon folik asit ve B12 vitamini gibi beslenme yetersizlikleri. Bu konuda düşük tansiyon için ne yenir diyet planımızı takip etmek son derece faydalı olabilir.

Düşük tansiyonlu diyet için ne yenir

Düşük Tansiyon için Ne Yenir?
Düşük Tansiyon için Ne Yenir?

Düşük tansiyondan muzdarip insanlar bu durumda ne yemeleri gerektiğini bilmek isterler. Bu nedenle, bu soruna yardımcı olabilecek bu tür yiyeceklerden bahsedeceğiz. Makalede ilerlerken, düşük tansiyon için ne yiyeceğimizi bilmeye çalışıyoruz.

1 .Kahve

Düşük tansiyon durumunda kahve içilmesi tavsiye edilebilir. NCBI (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi) tarafından kan basıncıyla ilgili yapılan araştırmalar bunun nedenini açıklığa kavuşturuyor. Çalışma, kahvede özel kafeinin bulunduğunu ve kan basıncını artırdığını belirtti. Bu temelde kahvenin faydaları, düşük kan basıncında ne yenir için faydalı olabilir.

2 . B-12 Vitamini

Ortostatik hipotansiyon (düşük tansiyon), esas olarak yaşlıları etkileyen B-12 vitamini eksikliğinin neden olduğu bir sorundur. Bu problemde, ani bir ayakta durma veya oturma pozisyonunda kan basıncı tanıdık hale gelir. Bu gerçeğe dayanarak, B-12 vitamini açısından zengin bir diyet tüketmek bu sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. B-12 açısından zengin besinler arasında ağırlıklı olarak tahıllar, et, süt, yoğurt, yumurta ve düşük BP diyetine dahil edilebilen diğer süt ürünleri bulunur.

3 . Tuz

Herkes, tuz tüketiminin kan basıncını artırmaya çalıştığı gerçeğine aşinadır. Bu nedenle uzmanlar, düşük tansiyon sorununda aşırı tuz kullanılmasını önermektedir. Bununla birlikte, fazla tuz tüketmenin sağlıkla ilgili birçok dezavantajı vardır, bu nedenle tuz kullanmadan önce miktar konusunda diyetisyeninize danışmalısınız.

4 . Limon suyu

Düşük tansiyonun ana nedenlerinden biri dehidrasyon, yani su eksikliği olarak kabul edilir. Böyle bir durumda limon kullanmak faydalı sayılabilir. Uzmanlara göre suyla karıştırılmış limon içmek suyun tadını iyileştiriyor. Sadece bu değil, vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olan limonda kalsiyum ve fosfor gibi birçok mineral de bulunur.

5 . Tulsi

Fesleğen yapraklarının düşük tansiyon sorununda da yardımcı olduğu düşünülebilir. Araştırmalarda fesleğen yapraklarında potasyum, magnezyum ve pantotenik asidin bulunduğuna inanılıyor. Böyle bir durumda Tulsi’nin düşük tansiyon için ne yeneceği konusunda yardımcı olabileceğini söylemek doğru olacaktır.

6 . Mulethi

Meyan kökü tüketmek, düşük tansiyon sorununu kontrol etmede de yardımcı olabilir. Bu meyan kökü ile ilgili araştırmalarda belirtilmiştir. Çalışmada meyan kökünün kan basıncını artırma etkisine sahip olduğuna inanılıyor.

7 .Çaylar

Kahvenin yanı sıra çayın da düşük tansiyon sorununda yardımcı olduğu düşünülmektedir. Çayda kafein adı verilen ve kan basıncını artırabilen özel bir element bulunur. Bu temelde, çayın faydaları, düşük BP diyetinde ne yeneceği konusunda yardımcı olabilir.

8 . Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil sebzelerde bulunan potasyum, böbrekten maksimum sodyumun alınmasına yardımcı olur. Bu işlem sayesinde kan basıncı düşmeye başlar.

Aşağıdaki yeşil yapraklı sebzelerde potasyum içeriği yüksektir –

 • Karnabahar
 • şalgam yeşillikleri
 • Ispanak
 • Lahana
 • Lahana
 • Roka

Bir kutu içinde gelen sebzelere sodyum eklenir. Ancak bunlarda bile besin miktarı taze sebzelerinkiyle aynıdır.

9 . Böğürtlen

Meyveler, özellikle yaban mersini, flavonoid adı verilen besinler açısından doğal olarak zengindir. Bir çalışma, meyvede bulunan bileşiklerin tüketilmesinin hipertansiyonu önlemeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Düşük tansiyon için ne yenir diyetinize yaban mersini, ahududu ve çilekleri kolayca dahil edebilirsiniz.

10 . Yağsız Süt ve Lor

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve ayrıca yağ oranı düşüktür, bu nedenle bunu düşük tansiyon diyeti için ne yemeniz gerektiğine dahil etmelisiniz. Her ikisi de daha az kan akışının korunmasına yardımcı olur ve diyet için gereklidir. Sütü sevmiyorsanız, lor da kullanabilirsiniz.

11. Karpuz

Doğal olarak tatlı tadı, ilave şeker eksikliği ve bol miktarda L-sitrülin, likopen ve potasyum besinleri nedeniyle karpuz, sağlıklı tansiyonu destekleyen en inanılmaz yiyeceklerden biridir. Karpuzda bol miktarda bulunan bir amino asit, sağlıklı kan basıncının korunmasına yardımcı olabilir.

Düşük tansiyon için ne yiyeceğimizi anladıktan sonra, Düşük kan basıncında kaçınılması gereken yiyecekleri öğreneceğiz.

Düşük Kan Basıncında Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Bununla birlikte, düşük tansiyonlu bir diyette hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiğine dair net bir bilimsel kanıt yoktur. Buna rağmen, bazı şeylerin düşük tansiyon almaması tavsiye edilir. Düşük tansiyon için alınmaması gereken yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • İşlenmiş ve dondurulmuş gıdalardan kaçının.
 • Baharatlı şeyler tüketilmemelidir.
 • Abur cubur tüketmekten kaçının.

Sonuç

Kan basıncı çeşitli tıbbi sorunlardan, yaşlanmadan ve ilaçlardan etkilenebilir. Sağlık uzmanınızla birlikte çalışarak kan basıncınızın sizin için sağlıklı bir seviyede olduğundan emin olun. Düşük tansiyon için ne yiyeceğinizi daima aklınızda bulundurun, bu nedenle bir diyetisyenle bağlantı kurun. Bir diyetisyen veya beslenme uzmanı bağlamak sizin için yararlıdır. Kişiselleştirilmiş bir diyet planı sağlayabilir ve diyetinizin yanı sıra sağlık durumlarınızı da düzenli olarak kontrol edebilirler.

Kan basıncı seviyeleri belirli öğünlerden de etkilenebilir. İhtiyacınız olan beslenmeyi aldığınızdan emin olmak için kan basıncınızı yiyecek yoluyla artırmaya çalışıyorsanız bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle konuşmak çok önemlidir.

Kan basıncının düşük olmasının birkaç nedeni vardır ve çoğu hipertansifte herhangi bir semptom görülmez. Düşük tansiyon belirtilerinin, altta yatan nedenleri de araması gereken doktorlar tarafından ele alınması gerekir. Düşük tansiyonun nedeni belirlendikten sonra fazladan sıvı veya tuzlu yiyecekler tüketilmesi önerilebilir. Düşük tansiyon için ne yenir diyet planımızdan yardım alın.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.