Karaciğer Sirozu Diyeti

Karaciğer Sirozu Diyeti – Karaciğer sirozu ciddi bir karaciğer problemidir. Karaciğer sirozu hastaları metabolik değişiklikler ve sindirim sorunları nedeniyle hızla yetersiz beslenirler. Bu sorunlar karaciğer hasar gördüğünde ortaya çıkar. Böyle bir durumda karaciğer sirozu hastalarının mükemmel bir karaciğer sirozu diyetine dikkat etmesi gerekir. Çünkü protein, tuz ve şeker gibi bileşenler karaciğerin çalışmasını zorlaştırır. Karaciğer sirozu durumunda, sağlıklı bir diyet hastaya yeterli besin sağlayabilir, karaciğer fonksiyonunu azaltabilir ve gelecekteki karaciğer hasarını önleyebilir. Karaciğer sirozunda diyetin ne olması gerektiğini, bu hastalıkta ne yenmesi ve ne yememesi gerektiğini biliyor musunuz?

Karaciğer sirozu diyetinin faydaları

Karaciğer sirozu diyeti, karaciğer sirozu gibi bir hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilir. Karaciğer hasarını önleyebileceği gibi hastalığın komplikasyonlarını da önleyebilir. Karaciğer sirozu diyetinde yağ alımı, alkol ve çiğ ve pişmemiş et yemek yasaktır. Ayrıca bazı meyve, sebze ve proteinli yiyeceklerin dahil edilmesi tavsiye edilir. Karaciğer sirozu diyeti hakkında önemli bilgiler bu makalede verilmiştir, ancak bundan önce karaciğer sirozunun ne olduğunu bize bildirin.

Siroz, karaciğerin sağlıklı dokularının hasar gördüğü ve kalıcı karaciğer hasarına yol açabilen karaciğer hastalığının geç evresidir. Sağlıklı dokulara verilen hasar nedeniyle karaciğer düzgün çalışamaz. Sağlıklı karaciğer hücrelerinin yaralanmasına, hasar görmesine ve iltihaplanmasına neden olabilecek çeşitli karaciğer hastalıkları ve koşulları vardır.

Hasarlı doku, besinlerin, hormonların, ilaçların ve toksik maddelerin işlenmesi sürecini yavaşlatır ve karaciğere gidip gelen kan akışını engeller. Ayrıca karaciğer tarafından yapılan proteinlerin ve diğer maddelerin üretimini de azaltır. Karaciğer sirozu nedeniyle karaciğer düzgün çalışamaz. Geç evre siroz yaşamı tehdit edebilir. Bu hastalıkla ilgili kötü olan şey, karaciğer ciddi şekilde hasar görene kadar semptomlarının görülmemesidir.

Karaciğer sirozu belirtileri

Aşağıdaki karaciğer sirozu semptomları ortaya çıkabilir.

 • Yorgunluk
 • Kolayca kanama
 • iştah kaybı
 • Bulantı
 • Kilo kaybı
 • şişmiş ayaklar ve ayak bilekleri
 • kaşıntılı cilt
 • Kadınlarda adet yokluğu (menopozla ilgili değil)
 • Erkeklerde cins*l istek azalması, göğüs büyütme

Yukarıda belirtilen semptomları görürseniz bir diyetisyene başvurun. Doktor, tam kan sayımı içeren kan testleri yapacak ve karaciğer fonksiyonunu belirlemek için karaciğer enzimlerini ve bilirubin seviyelerini kontrol edecektir. Ek olarak, sirozu teşhis etmek için biyopsi ile birlikte BT veya MRI gibi görüntüleme testleri kullanılır. Teşhisten sonra doktor durumunuza göre tedavi önerecektir. Doktor ayrıca diyet ve sağlıklı alışkanlıklar da dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri isteyecektir. Şimdi karaciğer sirozu diyetini öğrenelim.

Optimum Karaciğer sirozu diyeti

Karaciğer sirozu olan her insan diyetine özel dikkat göstermelidir. Böyle bir durumda bunun için ne yenir karaciğer sirozu bilinmelidir. Öyleyse buraya gel, karaciğer sirozu için ne yiyeceğimizi anlamaya çalışıyoruz.

Bu ölümcül hastalık yenilecekse siroz hastası diyetini değiştirmek zorunda kalacaktır. Burada size tüketimi size fayda sağlayabilecek diyetler hakkında bilgi vereceğiz.

1.Yeşil çay faydalıdır

Modern araştırmalara göre yeşil çayın karaciğer sirozu hastalığında faydalı olduğu kanıtlanıyor. Antienflamatuar, anti-lipidemik ve antioksidan gibi faydalı özellikleri, vücuttaki zararlı bakterileri yok etmeye ve karaciğeri güçlendirmeye çalışır.

2.Zeytinyağı en iyi ilaçtır

Zeytinyağının karaciğerle ilgili birçok problemde faydalı olduğu düşünülmüştür. Ancak insanlar günümüzün modern dünyasında o kadar kayboluyorlar ki, yanlarında tutulan bitkilerin Ayurveda özelliklerini bile bilmiyorlar. Bu yağın antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri, karaciğer sirozunda iltihap ve ağrıyı azaltmada önemli bir rol oynar.

3.Kahve avantajlı olabilir

Kahve tüketmek, karaciğer sirozu olan hastalar için bir dereceye kadar faydalı olabilir. Bunun açık bir sözü kahve ile ilgili araştırmalarda bulunur. Araştırmalar kahvenin antioksidan (serbest radikal temizleyici) ve iltihap önleyici (iltihabı azaltan) etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Bu etkiler karaciğerdeki serbest radikal hasarını ve karaciğer iltihabını tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

4.Üzümler de faydalıdır

Üzüm, karaciğer için faydalı sayılabilecek özel bir meyvedir. Bu, NCBI tarafından üzümlerle ilgili araştırmalarda kabul edilmiştir. Çalışma, üzüm suyunun polifenolik bileşikler açısından zengin olduğundan bahsetmektedir. Bu nedenle hepatoprotektif (karaciğer hasarını koruyucu) özelliklere sahiptir. Bu temelde üzümün faydaları, karaciğer sirozu riskini bir dereceye kadar azaltmaya yardımcı olabilir.

5.Karaciğer sirozu için pancar diyeti

Pancar tüketmek karaciğer sirozu sorununda da faydalı olabilir. Bu, kırmızı pancarın sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmalarda kabul edilmiştir. Araştırmalar pancarın antioksidan, iltihap önleyici ve damar koruyucu özelliklere sahip olduğunu öne sürdü. Bu özellikler sağlıkla ilgili birçok problemde pancarı değerli kılar. Bu problemler ayrıca karaciğer hasarı ve iltihabı da içerir. Böyle bir durumda, karaciğer sirozu için diyete pancar dahil etmek yardımcı olabilir.

6.Zeytinyağı dahil edilmelidir

Zeytinyağı da karaciğer sirozu diyetine dahil edilebilir. Bunun nedeni, saf zeytinyağının karaciğeri koruma özelliğine sahip olmasıdır. Bu, NCBI tarafından zeytinyağının karaciğer üzerindeki etkisini bilmek için yapılan araştırmalarda kabul edilmiştir. Araştırmalar, zeytinyağının karaciğer iltihabına veya hasarına yardımcı olabileceğini buldu. Zeytinyağının antioksidan ve iltihap önleyici etkileri bu faydanın arkasında olabilir.

7 .Hastalıkları önlemek için fındık

Karaciğer sirozunu önlemek için diyete fındık da yerleştirilebilir. Fındık tüketiminin alkolsüz yağlı karaciğer sorununda yardımcı olduğu düşünülmüştür. Aynı zamanda, alkolsüz yağlı karaciğer sorunu karaciğer sirozunun nedenlerinden biridir. Bu temelde, karaciğer sirozu diyetine fındık dahil etmek faydalı olabilir.

8 .Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karaciğer sirozu sorununda giderek daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, yeşil yapraklı sebzelerin karaciğer sağlığını korumak için çalışabilmesidir. Bu şey karaciğer ile ilgili araştırmalarda da göz önünde bulundurulmuştur. Bu temelde yeşil yapraklı sebzeleri karaciğer sirozu sorununda faydalı olarak adlandırmak yanlış olmaz. Bununla birlikte, bu sebzelerin karaciğeri korumaya nasıl yardımcı olduğuna dair net bir kanıt yoktur.

9 .Sarımsak

Sarımsağın faydaları karaciğeri koruyarak elde edilebilir. Bu şey sarımsak ezmesi üzerinde yapılan bir çalışmada ele alınmıştır. Araştırmalarda sarımsağın hepatoprotektif (karaciğer koruyucu) özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda bu özelliğinden dolayı sarımsak salçası tüketiminin alkolik fibroziste (alkolün neden olduğu karaciğer hasarı) yardımcı olabileceği de bulunmuştur. Bu temelde sarımsak, karaciğer sirozunda da faydalı kabul edilebilir.

10 .Balık

Balıklar karaciğer sirozunda, yani ciddi karaciğer hasarlarında da kullanılabilir. Karaciğer üzerine yapılan araştırmalar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıkların (uskumru, ton balığı, somon ve kefal gibi) karaciğere fayda sağlayabileceğinden bahseder. Ayrıca, yağlı karaciğer karaciğer rahatsızlıklarına yol açabileceğinden alkolsüz yağlı karaciğerde rahatlama sağlamaya çalışabilir. Bu temelde, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar karaciğer sirozu diyetine dahil edilebilir.

11 .Soya içermelidir

Fitoaleksin, soya da dahil olmak üzere bazı gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bu element, vücuttaki artan lipitleri ve iltihabı kontrol ederek alkolsüz yağlı karaciğerde yardımcı olabilir.

12 .Karaciğer sirozu için yüksek protein

Ayurveda tıbbında karaciğer sirozu olan bir kişinin yüksek proteinli yiyecekler tüketmesi önerilir. Aşağıdaki yüksek proteinli gıdaların tüketimi, karaciğeri hastalıklardan korumanın yanı sıra sağlıklı tutmaya da yardımcı olur.

Bunun dışında esmer pirinç, yulaf ve buğdayı kepek ve darı ile tüketebilirsiniz; kırmızı, yeşil ve siyah gram tüketmenin de faydalı olduğu düşünülmektedir.

Karaciğer sirozu diyeti için diğer faydalı ipuçları

Karaciğer Sirozu Diyeti, Karaciğer sirozu Diyetinin faydaları
Karaciğer Sirozu Diyeti, Karaciğer sirozu Diyetinin faydaları
 • Proteinin yanı sıra yumurtanın içinde karaciğere faydalı olduğu düşünülen B ve D vitamini gibi özellikler bulunur.
 • Kuru meyvelerin uygun miktarda kullanılması vücuda gerekli lif ve potasyumu verir.
 • Süt peyniri en iyi protein kaynağı olarak kabul edilir, kalsiyum, demir, potasyum ve vitaminler gibi özellikleri karaciğeri güçlendirmeye çalışır.
 • Bakliyat bir protein hazinesi olarak kabul edilir; vitaminler, tiamin ve lif gibi önemli özellikler de bunlarda bulunur.
 • Tüm bunların dışında yer fıstığı tüketmek protein, lif ve demir eksikliğine de fayda sağlayabilir.

Karaciğer sirozu diyeti sırasında ne yememeli

Karaciğer sirozu diyeti sırasında ne yememeniz gerektiğini anlamak için bu diyet tablosunu izleyin:
Karaciğer sirozunda daha az tuz tüketin

Herhangi bir gıdada yüksek miktarda tuz varsa, tüketmeyin. Karaciğerinizdeki şişliği ve ağrıyı artırabilir. Bilginize, gıdalarda daha fazla tuz kullanılmasının, yağlı karaciğer ve siroz gibi hastalıkların size zarar verebileceği için vücutta zararlı sıvılar oluşturduğunu söyleyelim.

Ayurveda tıbbı uzmanları, aşırı tuz kullanımının da kan basıncını artırdığına inanmaktadır, bu nedenle gerekirse sadece doktor tavsiyesine göre kaya tuzu kullanın. Vücuttaki kan dolaşımındaki dengesizliğin yanı sıra aşırı tuz tüketimi de kalp hastalıklarını davet eder; yanlış tüketim nedeniyle kişi kalp krizi riski altında kalır.

Takip edilecek diğer şeyler:

 • Alkol ve uyuşturucu tüketiminden kaçının.
 • Kızarmış, yüksek yağlı, fast food ve yüksek baharatlı diyetlerden de kaçınılmalıdır.
 • Gıdalarda sadece doktor tavsiyesine göre tuz kullanın.
 • Yanlışlıkla bile tatlıları, hamur işlerini ve konserve yiyecekleri idareli kullanın.
 • Şeker kullanmaktan kaçının; bunun yerine organik şeker veya jaggery kullanın.
 • Ayrıca turşu, paket meyve suyu, reçel ve jöle gibi yiyecekler tüketmek de karaciğer sirozuna zarar verir.

Karaciğer sirozu olan kişiler, daha da kötü boyutların görüldüğü şiddetli karaciğer hastalığını azaltmak için aceleyle herhangi bir tavsiyede bulunmadan genellikle yanlış diyet çizelgesini takip ederler. Diyet ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir Karaciğer Sirozu Diyet çizelgesi almak için herhangi bir diyeti uygulamadan önce bir diyetisyenin tavsiyesini alın.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.