Divertikül Nedir?

Divertikül Nedir? En çok kalın bağırsağı rahatsız eden divertikül rahatsızlığı sindirim kanallarındaki mukozanın fıtığı olarak adlandırılır. Cinsiyet ayırt etmeyen bu rahatsızlık yetişkin hastalığı olarak bilinir. Sağlıksız rejimler, et yemeye düşkünlük ve şeker tüketiminin abartılması divertiküle yol açabilir.

Lif içeren gıdaların az tüketilmesi dışkının katı olmasına yol açmaktadır; çünkü bağırsağın kolon alanında normalden daha uzun kalan besinler sıvının tam emilmesine yol açarlar. Dışkı atılabilmek için kolonu zorlar. Hele bir de bu ihtiyar kişilerde yaşanıyorsa zaten kolon duvarları zayıflamış olduğu için tam bir problem yaratır.

Divertikül Belirtileri

Bağırsak hareketlerinde düzensizlik olur, anüs bölgesinde kanama görülür, vücut ısısı yükselir, titreme yaşanabilir ve karnın alt bölgesinde yoğun ağrı hissedilir. Ağrı ve sızılar kasığa da sırta da sirayet edebilir. Gaita ise bazen normal bazen de aşırı sıvı olur. Mesaneye yakın bir yerde cereyan ediyorsa idrarın fazlalaşması da görülebilmektedir.

Divertikül Tedavisi

Fiziksel muayene ile tanılama yapılamazsa; kan tahlilleri, kolonoskopi, ilaç konulan bağırsak filmleri, karnın çekilecek ultrasonu ve röntgeni ile teşhis kesinleştirilebilir.

Divertikül esas olarak kabızlıktaki ıkınma ile yükselişe geçer. O yüzden bağırsak hareketlerini etkileyecek gıda alımından uzak durulmalı. Spor yapılması, lifli yiyeceklerin yenilmesi ve gerektiği kadar su içilmesi kabızlığı da engelleyeceği için önleyici tedbirler olarak uygulanmalıdır.

Divertikül Nedir?

Yoğun olarak rahatsızlık vermediği sürece özel bir tedaviye değil, özel bir beslenmeye ihtiyaç vardır. Şikayetlerin dayanılmaz boyuta ulaşması sonucu ağrı kesiciler, sıvı takviyeleri gibi tedavi seçenekleri sunulabilir. Uygun bir gıda alım tablosu ile antibiyotik de önerilebilir. Tüm bunlara rağmen, karın zar kısmında kanamalı enfeksiyon, bağırsak duvarının yırtılma durumu, karında apse oluşumu gibi şeyler oluşmuşsa cerrahi operasyon önerilecektir. Operasyonda işlevini yitirmiş, çalışmayan bağırsak alanları çıkarılmaktadır.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.