Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Çaresi

Özellikle yorgun geçen bir gecenin ardından uyandığınızda aynada gördüğünüz göz altı şişlikleri, kadınların pek de hoşuna gitmeyen bir durumdur. Hem yorgun bir yüz ifadesine sahip olmanızı, hem de günlük makyajınızla kapatamayacağınız bir görüntü oluşturan göz altı torbalarının oluşmasının çok farklı sebepleri vardır.

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Çaresi

Yapılan araştırmalara göre başta yorgunluk ve stres, yaşlanma, sigara ve alkol kullanımı, aşırı su kaybı gibi doğal nedenlerin yanı sıra; guatr, alerji ve soğuk algınlığı, genetik, regl dönemleri, cilt altı ödemleri gibi fizyolojik sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Hatta yaz aylarında uzun süre güneş ışığına maruz kalmak bile göz altı torbalarının belirginleşmesine neden olmaktadır. En belirgin şekilleri, ilerleyen yaşlarda görülmeye başlayan göz altı şişlikleri ve torbalarından kurtulmanın çaresi ise bu yazıda.

Göz Altı Şişlikleri

Herşeyden önce cildin göz altı bölümündeki deri dokusu yüz bölgesinin en narin dokusudur ve günlük kullanımdaki makyaj temizleyiciler, cilt temizleyiciler ve bakım maskeleri göz altı bölgesindeki narin dokuya önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu nedenle dermatologlar özellikle göz altı bölgesi için ayrı bir bakım yöntemi geliştirmenizi önermektedir.

Cildinizin diğer bölgelerinde kullandığınız makyaj temizleyici ve tonikleri kesinlikle göz altı bölgenizde kullanmamanızı tavsiye eden uzmanlar, bu sayede şişliklerden önemli ölçüde kurtulacağınızı belirtmektedir. Göz altı dokusunun PH değeri cildin geri kalanı ile aynı değildir. Bu nedenle sıradan ıslak mendinler, kolonyalı mendiller, kurutucu etkiye sahip makyaj temizleme bantları göz altı dokusunu bozmakta ve şişliklere neden olmaktadır. Uzmanlar göz altı morluklarından kurtulmanız için şunları önermektedir.

  • Uyku düzeninizi kontrol altına alın ve yeterli süre uyuyun. En ideal uyuma saatleri gece 22:00 – 06:00 arasıdır. Günde 8 saat uyku uyuyun. Kısa ve uzun süreli uyumaktan kaçının.
  • Mümkün olduğunca stresten uzak durun. Çok uzun süre bir noktaya odaklanmayın.
  • Direkt güneş ışığından sakının. Dışarıda mutlaka büyük camlı güneş gözlükleri tercih edin.
  • Yeteri miktarda su tüketin. Aynı zamanda şeker ve tuz tüketiminizi de dengeleyin.
  • Geçici olarak göz altı morluklarını makyaj ile kapatmak mümkündür. Bunun için cilt bakımı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Botoks Tedavisi

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Çaresi
Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Çaresi

Aynı zamanda göz altı morlukları ve göz altı torbalarından kurtulmak için son yıllarda sıkça tercih edilen botoks tedavisinin de bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Göz altı dokusuna uygulanan botoks solüsyonu sayesinde ilgili bölgedeki sinir uçları uyarılarak şişlikler ve morlukların kısmen ya da tamamen kaybolması mümkün olabilmektedir.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.