Hamileliğin İlk Günleri Ruhsal Değişimler

Hamileliğin İlk Günleri Ruhsal Değişimler; Hamileliğin planlı olduğunu varsayarak stresli bekleyiş zaten anne adayını oldukça yıpratmaktadır. Hamile olma ihtimali hayallerde canlandığında müthiş bir sevin yaşarken olmama ihtimali bir korkuya sebep olabilir. Test yaptırmadan önce hissedilen acaba duygusu çok yoğun olması durumunda olacak olan döllenmeyi bile bitirebilir. Her şeyi akışına bırakmak en doğru seçenek olacaktır.

Hamileliğin İlk Günleri Ruhsal Değişimler

Döllenmiş yumurta anne adayının vücudundaki hormon dengesi etkiler ve hormonları bozulmuş bir kadın bir çok şeyden daha tehlikeli olabilmektedir. Bana adaylarının en çok şikayet ettiği ruhsal değişikliklerin başında cinsel isteksizlik yer alıyor. Aşırı sinir ve stres bunların peşinden geliyor. Sürekli gereksiz şeylere sinir olup kafaya takmak, yersiz şekilde duygu yoğunluğu yaşayıp göz yaşlarına boğulmak tehlikeli duygu değişimleridir.

Duygusal yoğunluk dönemleri yaşanabilir türk filmi izleyen bir anne adayı normalden daha fazla tepki vererek bir yakınını kaybetmişcesine kendini kahreder bir hal alabilir.

Gebelikte Ruh Sağlığı

Fiziksel değişimlerden kaynaklı ruh sağlığı bozukluğu da bu dönemdeki sorunlar arasında gösterilebilir. Vücudun su toplaması, yüz ve al bölgesinde çillenme, ph dengesi bozulması nedeniyle oluşan diğer cilt problemleri anne adayının aynaya küsmesine neden olur ve ”ben çirkin bir kadınım” psikolojisine sokar. Aslında bu problemler çok büyütülecek şeyler olmamasına rağmen hormonların psikoloji üzerindeki kötü etkileridir.

Hamileliğin İlk Günleri Ruhsal Değişimler
Hamileliğin İlk Günleri Ruhsal Değişimler

Aşırı yorgunluk ve uyuma isteği sebebiyle sosyal yaşam aksatılır ve erken kalkılması gereken durumlarda geç kalabilir ve bunun sebebini algılayamaz. Topluluk içinde yatıp uyuma isteği uyanır ve dinlenmesini engelleyen bütün faktörlere karşı savaş ilan eder. İçten içe sinirlenir.

Hamilelik psikolojisi doğuma kadar farklı farklı evrelerde değişiklik gösterir anca ilk hafta yaşanan psikolojik değişmeler adı üzerinde ilk olduğu için anne adayının çevresindekiler için bir tür sınav sayılabilir.

Herşeyin Başı DESTEK

Gebeliğin ilk zamanlarında anne adaylarının eşlerine çok büyük görevler düşmektedir. Baba adayları ve evde beraberinde yaşayan varsa babaanne dede adayları bebeğin sağlığı için anneye destek olmalı ona her konuda yardım etmelidir. Gebelik sırasında yaşanan depresyonlar doğumdan sonra dahi etkisini gösterebilir anne adayının bebeğe sağlıklı şekilde bakmasını istiyorsanız önceliğinde anneye sağlıklı bakmalısınız.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.