Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm; Kepek oldukça sıradan bir saç derisi sorunudur. Bu sorunu en aza indirmek için evde hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini kullanabilirsiniz. Fakat kepeğe neden olan stres, kötü beslenme alışkanlıklarını gibi nedenleri çözmeden tamamen kurtulmanız imkânsız derecededir.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm

İlk olarak limon suyu önerilir. Bu limon suyu sadece kepeğe karşı değil saç köklerinizin güçlenmesi ve parlaklık kazanması içinde mucizevi bir etki yapmaktadır. Limon suyu için öncelikle saçlarınızı şampuanla yıkayın. Daha sonra deriye limon suyunu masaj yapar gibi sürün. Beklettikten sonra yine hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Limon suyu kalmamalıdır. Limon ağartıcıdır bu sebeple, güneşe çıkarsanız saç dipleriniz açılacaktır. Limon fazla yağı alır ve saçı besler. Bir diğer yaygın yöntem aloe veradır. Aloe vera jeli kuru saç derisini yumuşatır. Saçı güçlendirir. Koparak dökülmeyi engeller. Saçınız kuru iken derinize aloe vera jeli ile masaj yapın. Bekletin ve yıkayın. Bu uygulamayı kepek azalana kadar her gün tekrarlanmalıdır.

Kepeğe Karşı Çözümler

Kepeğe Karşı Hindistan Cevizi Yağı bir diğer yöntemdir. Doğal yağlar mutlaka şarttır. Ancak doğal yağlardan en etkililerinden biri de Hindistan cevizi yağıdır. Kepeğe karşı bitkisel çözüm olarak Hindistan cevizi yağı bir numaradır. Duşa girmeden bu yağı masaj yaparak saç derinize sürün. Bir havlu sarıp bekletin ve saçınızı tarayın. Sonra ılık su ve şampuanla yağı saçınızdan çıkartabilirsiniz. Çok ilginç yöntemlerden birisi de mayonezdir. Mayonez vücut için sağlıklı olmasa da saç bakımında kullanılıyor. Mayonez içindeki yumurta ve sirke saçları yumuşatmak ve doğal bir parlaklığa kavuşturmak için tercih edilmektedir. Nemli saça mayonez sürüp bekletiyorsunuz, saçınızı şampuanla yıkayınca yumuşacık saçlara sahip oluyorsunuz. Pancarı kaynattıktan saç derinize masaj yaparak kepeği yok edebilirsiniz. Beyaz şeker pancarı diğer pancar türlerine göre çok daha etkili bir sonuç verir.

Sirke anti bakteriyel özelliği ile ölü derilerin temizlenmesini sağlar. Ölü deri gidince de saç köklerinin hava alması için muhteşem bir ortam oluşur. Kepeğe karşı çemen tohumu kullanmak bir başka yöntemdir. Bu tohumlar bir gece suda bekletilip öyle kullanılır. Kullanmadan önce ezilir ve hamur kıvamına getirilir. Daha sonra saç derisine masaj yaparak sürülür. En son şampuanla yıkayın. 5çok kısa bir sürede kepeğin azaldığını fark edeceksiniz. Bunlar dışında başka birçok yöntem bulunmaktadır.

İlk bilinen şeylerden biri kafeini azaltmaktır. Akşama kadar çay kahve içiyorsanız azaltın. Mutlaka yeşil yapraklı sebze ve taze meyve tüketin. Tabi ki mutlaka yeteri kadar su için. Et, şeker ve çikolata gibi besinleri kısıtlayın. Çok fazla kozmetik ürün kullanmayın. İçerdikleri kimyasallar saçlara zarar verir. Ek olarak yapılabilecekler şunlardır:

  • Banyo yaparken elma sirkesi ile saçlarınıza masaj yapın. Elma sirkesini saçınızda bekletin.
  • Sirke ve biraz limon suyunu karıştırın ve masaj yapın. Ardından şampuanlayın.
  • Saçlarınız kuru iken saç diplerinize tuz ile masaj yapın. Daha sonra şampuan ile yıkayın

Kepeği Geçirmek için Öneriler nelerdir?

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm
Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler için saçlarınızı çok yıkamayın. Saçlarınıza kimyasal ürünler uygulamadan kaçının. Saçlarınızı tararken, tarağı derinize değdirmeden taramaya çalışın. Saçlarınızı çok sıkı toplamayın. Kendinizi stresli ortamlardan uzak tutun. Bol su için.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.