Kilo Vermek İçin Gerekli 7 Adım!

Kilo vermek kilolarıyla başı belada olanlar için büyük bir sorun.Düz bir karına kavuşmak yaz ya da kış dinlemeden her zaman aklımızdadır. Bu bir nevi kusursuz bir karın hayal etmenin zamanı yok demekte oluyor. Bizlerde sizleri düşündük ve 7 adımda dümdüz bir karın için yapmanız gerekenler işte karşınızda !

Kilo Vermek İçin Gerekli 7 Adım!

Egzersiz programlarına , düzenli olarak beslenerek ve tabi ki sağlıklı yaşamı benimseyerek , fazlalıklarımıza her zaman karşı koyabilmemiz artık mümkün ! İşte karşınızda dümdüz, hatta yapacağımız egzersizler ile biraz da kaslı bir karınımız olmasına ne dersiniz? Eğer evet derseniz 7 maddede arzulamakta olunan o dümdüz karın hemen karşınızda duruyor…

Stresten Uzaklaşın

Günümüzde tempoda geçen iş hayatı, insanlarla kurduğumuz ilişki ve diyaloglar ve maddi zorluklar derken hayat malesef hepimizi bir şekilde yorup , strese girmemize neden oluyor. Yapılan araştırmalarda stres metabolizmanın ve beynin hatta tüm vücudunuzun en büyük düşmanı olarak görülüyor. Yaşanılan stres durumunda böbrek üstü bezlerden salgılanmakta olan kortizol hormonunun salınımı arttığından dolayı karın bölgesindeki yağlanma daha çok tetiklenmiş oluyor ve kilo alımı gerçekleşiyor.

Bu durum kişiden kişiye göre değişse de içimizden birileri stresli olunca kendini yemeğe veriyor ve stresini bu şekilde azaltmaya çalışıyor . Bu durum sonucunda da fazla kiloları beraberinde getirmiş oluyor. Stresinizi azaltacak ve kafanızı dağıtabileceğiniz aktiviteler veya etkinlikler ile karın bölgesi yağlanmaya karşı büyük bir adım atabilirsiniz. E tabi egzersizleri de unutmamak lazım…

İçeceklere Dikkat Zamanı !

Yemeğin yanında bir şeyler içmeden olmaz dediğinizi duyar gibiyiz. Bu tip anlarda bizim tavsiyemiz sudan başka bir şey içmemeniz yönünde. Hatta gazlı ve şekerli içecekler uzak durup , kaçın . Yağılan araştırmaların neticesinde içilen gazlı ve şekerli içeceklerin özellikle bel bölgesinde yağlanmalara sebep olduğu belirtiliyor.

Hayatınızı fazlalıklı , göbekli hal ile değil de düz karın ile devam ettirmek istiyorsanız , gazlı ve şekerli içecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekecek. Ama ben genellikle light içecekler kullanıyorum diyorsanız da malesef onlarında pek masum olmadığını söylememiz gerekir. Yapay tatlandırıcı içeren light içecekler , sizi kaloriden yana tasarruf ettirmiyor aksi halde yemeğinizi daha fazla yedirmenize sebep oluyor. E tabi bunun sonucunda da değişen bir şey omuyor. Farkı görmek ve yaşamak için , gazlı , şekerli ve light içeceklerden uzak durmalısınız. Sizin içmeniz gereken tek içecek ise su , bulabilirseniz ve fazla olmamak kaydıyla doğal meyve suyu da içebilirsiniz.

Bu Besinleri Tüketmeye Dikkat Edelim !

-Ahududu
-Badem
-Baklagiller
-Elma
-Zeytinyağı
-Avokado
-Yumurta
-Muz
-Soya fasulyesi
-Ispanak
-Fıstık ezmesi
-Yulaf kepeği
-Yoğurt
-Kaju

Gece Yemek Yemeye Son !

Akşam saatlerinde ve televizyon karşısında yatmadan önce canımızın sürekli bir şeyler atıştırmak istediği bir gerçek ancak araştırmalar gösteriyor ki gece yapılan bu mini atıştırmaların en çok karın ve bel bölgesinde yağlanmaya neden olduğu söyleniyor. Bu durumun nedeni olarak akşam saatleri itibarıyla metabolizma hızı yavaşlamaya başlaması ile yenen yiyeceklerin veya atıştırmalıkların sindirilememiş olması gösteriliyor. Sindirilemeyen yiyeceklerde yağ depolayarak , yeni kilolara davetiye çıkarmış oluyor . Kilo vermek istiyorsanız kesinlikle akşam saatlerinde veya yatmadan önce yemek yememelisiniz.

Düzenli Uyku Çok Büyük Önem Taşıyor

Düzenli ve iyi bir uyku rutininin olmaması demek metabolizmanızda kortizol seviyesinin artmasına izin verdiğiniz anlamına gelmektedir. Daha öncede bahsettiğimiz kortizol seviyesindeki artışta stres faktöründe benzer şekilde olduğu gibi karın ve bel bölgesinde yağlanmaya neden olmaktadır. Özellikle gece yavaşlayan metabolizma yüzünden karın ve bel bölgeside bu durumdan etkilenmektedir. Bu durum için ne yapmam gerek diyorsanız ; cevap net; günde en az altı saat uyumanız gerekiyor. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız , bunun içinde bitkisel ve doğadan bir çözüm var ; yatmadan önce içilecek melisa çayı sizin rahatlıkla uykuya dalmanıza yardımcı olur ve iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir.

Tuza Hoşçakal Deyin

Uzmanların günlük önerdiği tuz miktarı yaklaşık 2300 mg. kadar. Ancak birçoğumuz bu rakamı ister istemez aşıyoruz. Bu aşılan rakam yüzündende şişlik, ödem, baş dönmesi gibi sorunlar ile karşılaşıyoruz. Eğer sağlıklı bir bünye ve karına sahip olmak istiyorsanız , tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Yine toplumda sıklıkla karşılaştığımız yemeğin tadına bakmadan tuz atmak veya yemek pişirirken dolu tutamlarla tuz atmak , düz bir karını unutacağınız anlamına gelir. Bunun yanında tuzun aşırı kullanımı kalp ve tansiyon hastalıkları için de zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı yemeklerinizde işlenmiş tuz kullanmak yerine az sodyum içeren doğal kaya veya deniz tuzu kullanmanızı tavsiye ederiz bu şekilde Kilo vermek dahada kolay hale getiririz

Doğru Egzersiz Kilit Rol Oynuyor

Kilo Vermek İçin Gerekli 7 Adım!
Kilo Vermek İçin Gerekli 7 Adım!

Özellikle karın bölgesini düzleştirmek için beslenme çok önemli bir rol tutuyor , bunları gerçekleştirdiğinizi düşünürsek , geriye en önemli kısım olan egzersiz kalıyor . Çoğumuz egzersiz yapıyoruzdur ancak ne kadar doğru yaptığımızı biliyor muyuz? Sıra egzersize gelince günde yaklaşık bir saate yakın tempolu koşu yapmak kilo vermeyi sağlayabilir. Ancak düz bir karın için de bölgesel olarak farklı egzersizler yapmak gerekiyor . Dümdüz karın için özellikle karın kaslarının harekete geçirilmesi gerekiyor. Mekik, şınav gibi egzersizlere devam ediyoruz ve bunun dışında yüzme, bisiklet gibi aktiviteleri de denemek gerekiyor.

Kilo vermek için gerekli olanları size sunduk başka bir makalede görüşmek üzere

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.