Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme nasıl yapılır? Son zamanlarda kimi görsem hep aynı cümleyi kuruyor. İster istemez kulak misafiri olduğum çoğu arkadaş sohbetlerinde de hep aynı sözcükler peşpeşe takılıp gidiyor. “Fazla kilolarım var“, “Şu kadar zamanda şu kadar kilo vermem lazım” vs…

Peki ne oldu da bu insanlara hep aynı şeyden, fazla kilolardan rahatsız olur hale geldiler. Aslında cevap çok basit ama bir o kadar da karmaşık…

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme

Hareketsiz şehir yaşamı ve monotonluk bizi bu hale getirdi. Tekdüze yaşam biçimleri, sağlıksız ve bilinçsiz beslenme, son yıllarda hayatımıza hücum eden fastfood alışkanlıkları…Bunların hepsi bu kötü sonuçtan sorumlu sebepler aslında.

Normal şartlarda, vücudumuz aldığı enerjiyi bir şekilde kullanır yani besinleri yakarak enerjiye çevirir. Enerjiye en fazla ihtiyaç duyduğumuz dönem ise bebeklik, çocukluk ve gençlik evrelerimizdir. Bu evrelerde vucut aldığı çoğu besini enerjiye çevirir ve yakar, kullanır. Çocukların aşırı hareketliliği, gençlerin istisnalar hariç daha dinemik bir vucuda sahip olmaları dikkatinizi mutlaka çekmiştir.

Zaman geçip yaş ilerledikçe vücudumuzda bir takım biyokimyasal yani hormonal değişimleri meydana gelir. Ve vücudumuz aldığı besinleri yakamaz ve biriktirir konuma gelir. Bu dönemde yapılması gerekenler biraz daha farklı olmalı.

Bir kere her insanın vücut yapısı, hormonal dengeleri, enerji ihtiyaçları aynı değil. Bazıları yaşına rağmen asla aşırı kilolanmaz. Biz kendi vücudumuzu iyi tanımalıyız. Bunun için bir uzmandan teknik destek de alınabilir. Yapılacak laboratuvar tetkikleri sayesinde kan yağ oranı, vücut yağ ve kas dengesi gözden geçirilebilir.

Duruma ve vücut isteklerimize göre beslenmeyi öğrenmedikçe asla sağlıklı bir vücuda sahip olamayız. Yanlış beslenme ürünü aşırı kiloları yanlış yöntemlerle bertaraf ademeyiz. Kısacası yanlışı yanlışla düzeltemeyiz.

Peki ne yapmalıyız?

  • Vücut yapısı iyi tanınmalı,
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme ilke haline getirilmeli,
  • Vücut ihtiyacı ölçüsünde besin tüketilmeli,
  • İleri yaşlarda fazla yağ, tuz ve şeker tüketilmemeli,
  • Günlük hayata basit de olsa hareket getirilmeli. (Sağlıklı yaşam yürüyüşleri)
  • Sağlık şartları müsaitse spor yapılmalı.
  • Şayet diyet yapılacaksa bu kişisel bünyeye göre belirlenmeli (Falanca diyeti, filancaya göre değil)

Zayıflama İpuçları

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, yemek yeme alışkanlıklarınızı ve yemek saatlerinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Hemen hemen bütün uzman diyetisyenler artık en azından bir konu üzerinde hemfikirler ki o da akşam saat 18:00′dan sonra kesinlikle yüksek kalorili yiyecekler yememelisiniz. Beslenmeyi bilmek hem de iyi bilmek sağlıksız kilo alımına engel olabilecek en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Peki açlık hissiyle nasıl baş edeceksiniz?

Yorucu bir gün sonunda bitkin bir halde hem de çok aç bir şekilde eve geldiniz. Yemek yemek istiyorsunuz. Belki kan şekeriniz de düşmüş ve etrafta yiyecek şeyler arıyor da olabilirsiniz.

İşte bu anda biraz daha sabırlı olmak da fayda var. Genel de öğün sonu durağan bir zaman dilimi olan akşam yemeğinde yediklerimizi harcayacak zaman ve bedensel aktivite olmadığından yediklerimiz kilo yapar. Mükellef bir sofrada ağır bir akşam yemeği yemek size fazlasıyla zarar verecektir. Yoğun bir akşam yemeği yerine bir kase çorba daha akıllıca olacaktır. Ayrıca açlığı yatıştıracak sizleri tok tutacak, bunun yanında kalori değeri daha az olan yiyecekler tercih edilebilir. Örneğin yoğurt, elma vs. gibi…

Yine akşam yemeğinde az yağlı bir salata da iyi bir fikir olabilir. Hem açlığınız giderilecek hem de midenizi yoracak yiyeceklerden uzak durmuş olacaksınız.

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme
Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme

Obezite Nedir?

Obezite diğer ismiyle şişmanlık, çağımızın en önemli sorunlarından dahası en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Bugün geldiğimiz noktada obezite neredeyse tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en ciddi sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut kilosunun istenmeyen düzeylere ulaşmasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir.

Sağlıkla kalın…Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.