Cilt Bakımında Kullanılan 5 Doğal Yağ İle Cildinizi Canlandırın

Doğal yağlar kozmetik sektörünün ilk zamanlarından itibaren hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılan ve uzun yıllardır saç bakımı ve cilt bakımı için doğal ürün kullanmak isteyenlerin kullandığı vazgeçilmez ürünlerdir.

Yağların içerikleri ve etki alanları birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle yağ kullanmadan önce cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Bu tespitleri yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile doğal yağları cilt bakımı için alabilirsiniz.

Doğal Yağ İçeriği ve Özellikleri

Yağlar barındırdıkları çeşitli özellikleri sayesinde, kırışıklıkların giderilmesinde, cildin nem oranını dengelemede, ölü hücrelerin atılmasında yeni sağlıklı hücrelerin oluşturulmasında ve kollajen üretimini desteklemede büyük rol oynar. Her yağın kendine özgü bir etkisi vardır. Bu nedenle istediğiniz sonuçları alabilmek için farklı yağları aynı anda kullanmanız gerekebilir. Gelin hangi yağ hangi özellikleriyle cilde iyi gelir birlikte inceleyelim.

Argan Yağı Ne İçin Kullanılır?

Argan yağı Fas’ ta hayat ağacı olarak anılan ve yetişen çok faydalı bir ağacın yağıdır. Genel olarak saç bakımında ve saçların onarılmasında kullanılırken son yıllarda cilt bakımı için tercih ediliyor. En önemli özelliği serbest radikallere karşı cildi korumasıdır. Antioksidan ve vitamin içerdiği için cildin her zaman parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Sebum azaltma etkisi sayesinde akne ve siyah noktaların oluşmasını engeller. Makyaj yapmadan önce ve akşam makyaj temizlendikten sonra iki damla cilde sürülebilir.

Badem Yağı Ne İçin Kullanılır?

Badem yağı doğal yağlar içerisinde en fazla A vitamini ve K vitamini bulunduran yağ çeşididir. Cildi nemlendirir, deri çatlaklarının oluşmasını engeller, gözenekleri açar ve siyah nokta oluşmasını önler, cildin renk tonunu dengeler ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Sabah ve akşam günde iki defa bu yağı düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı Ne İçin Kullanılır?

Lavanta yağı, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Aromatik bir bitkiden üretildiği için cildin çok hoş kokmasına neden olur. Kan dolaşımını hızlandırdığı için antiaging işlevi görür. Cildin dezenfekte işlemini yapar. İçerdiği mineraller sayesinde cildin sürekli olarak kendini yenilemesini sağlar. Deri döküntüleri, pullanma ve kuruluk gibi sorunları düzenli kullanım ile tedavi eder. Lavanta yağına olan talebin artması ile sektörde doğal olmayan yağların satışı başlamıştır. Kullanmak için aldığınız yağın doğal üretim olduğuna dikkat etmelisiniz.

Kantaron Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kantaron yağı, nem oranının artmasına, cildin pürüzsüz olmasına, cilt üzerindeki yaraların iyileşmesine, elastikiyetinin artmasına ve güneş lekelerin yok edilmesine yardımcı olur. Son yıllarda sağlık problemlerinin tedavi edilmesi için tercih edilir. Cilt üzerine direkt olarak sürebilirsiniz. Bebeklerde oluşan pişik sorunu için kullanılabilir.

Hücre yenileme özelliği sayesinde pişikleri kısa süre de yok eder.  Ağrı kesici özelliği sayesinde genellikle ağrıyan bölgelere ve yanıklara sürülebilir. Kantaron yağının iki farklı türü vardır. Kırmızı kantaron ve sarı kantarondur. Cilt bakımı için sarı kantaron yağının kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kadınlar için bakım ürünleri arasında olmazsa olmaz en önemli doğal yağ Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ çeşidi cilt bakımında, saçların bakımında ve maske yapımlarında çok büyük önem taşır. Göz altı morluklarının giderilmesinde, göz çevresindeki kırışıklıkların tedavisinde, doğum çatlaklarının engellenmesinde, yaşlanma lekelerinin giderilmesinde ve diğer cilt problemlerinin çözümünde kullanılır. Katı ve sıvı formu bulunur. Uzmanlar genellikle katı formunun katkısız olduğunu ve kullanım için daha sağlıklı bulduklarını açıklıyorlar.

Cildimize bakım yapmak isterken zarar vermemek için önemli 2 şeyi gözden asla unutmamalıyız.

Cilt Bakımında Kullanılan 5 Doğal Yağ İle Cildinizi Canlandırın
Cilt Bakımında Kullanılan 5 Doğal Yağ İle Cildinizi Canlandırın

1- Cildimize uygun yağı bulmamız: Doğru doğal yağ bakımı ile pürüzsüz bir cilde sahip olabileceğimiz gibi yanlış yağ ile cildimize zarar vermemizde mümkündür.

2- Doğal ve sahte yağ ayrımını yapmak : Özellikle son yıllarda doğal yağ kullanımının artması ile bu yağların pek çok sahte versiyonları piyasaya sürülmektedir. Bilinmedik, güvenmediğimiz yerlerden bu yağları almayarak kendimizi bu tehlikeden koruyabiliriz. Evet bu yağların elbette bir maliyeti olacaktır ancak unutmayın ki ucuz yollu ürünlerin daha sonra tedavi için çıkardığı maliyet çok daha yüksek olacaktır.

Güzel günlerde kalmanız dileğiyle…Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.