Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

Duşa girdiğimizde olmazsa olmazımız şampuandır. Şampuanların asıl kullanım amacı saçı kirlerden arındırmak olsa da aynı zamanda  saça parlaklık verir, hacim kazandırır, besler ve ipeksi bir yumuşaklık verir. Ancak saçın bu kadar güzel olmasını sağlayan şampuanın içinde birçok zararlı kimyasal maddeler bulunduğunu da biliyor muydunuz?

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

Şampuanlar da aynı diğer deterjanlar gibidir. Sadece şampuanların içine ekstra yumuşatıcı parfüm vb. Lipofilik  ve hidrofilik ajanlardan ekleniyor. Lipofilik ajanlar direkt olarak sebuma yapışıyor ve hidrofilik ajanlar da sebumun suyla birlikte saçtan akıp gitmesini sağlıyor.

İngiltere’de Sağlık Bakanlığı ve ABD’de FDA ismli tüketicilerin sağlığını koruma kuruluşu gibi kurumlar, her sene kozmetik ürünlerde kullanılmaması gereken zararlı maddelerin bir bir açıklayarak kamuoyuna duyuruyorlar. Listeleri hazırlamadan  önce denekler üzerinde araştırma yapıp birtakım testlere tabi tutuyorlar.  Onkoloji Uzmanı Philippa Darbe tarafından yapılan araştırmalarda tümörün yüzde 90’ında paraben adlı zararlı kimyasal madde teşhis edilmiştir.

İşte şampuanlardaki tehlikeli maddeler

Sizler için hazırladığımız aşağıdaki maddeleri içermeyen şampuanları kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Silikon

Piyasada satılan neredeyse bütün şampuan ve saç kremlerinde silikon adlı kimyasal bulunuyor. Silikonun bunların içine konulmasının amacı saç tellerinin yüzeyini sararak daha parlak ve hacimli olmasını sağlıyor. Günden güne daha sağlıklı gibi görünen saçlar aslında silikonun yüzünden dışarıdan nem alamıyor ve saçın nem dengesinin bozulmasına neden oluyor.Saçların uçlarının çabucak kırılmasının ve kopmasının en büyük sebebi de budur. Saç kremi ve şampuan tercih ederken içinde silikon olmayan ve tamamen doğal yağlar içeren ürün olmasına dikkat edin.

Yapay gliserin

Genellikle kaliteli şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin kullanılıyor. Daha ucuz üretmek için şampuanlara doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat ya da loril sülfat adlı maddeler ekleniyor.İçerisinde yapay gliserin olan şampuanlar;  saç diplerini yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir hale getiriyor ve saçları yıpratıyor.

Petrol türevleri

Şampuanlar kokusu yarattığı etki bakımından oldukça masum gibi görünseler de içlerinde petrol türevi maddeler de bulunuyor. Örneğin sentetik renklendiriciler, petrol ve türevlerinden elde ediliyor. Ağır metal tuz içerdikleri için deri altında toksik birikmesine sebebiyet veriyorlar. Bu maddeleri sürekli ciltle temas ettirildiğinde ise kanserojen etkiler görülmeye başlanıyor.

Paraben

Birçok kozmetik ürünlerin içinde raf ömrü daha uzun olması için paraben çeşitleri kullanılıyor. Paraben, östorojen hormonunu taklit edebilen bir yapıda olduğu için kansere neden olabiliyor. Makyaj malzemeleri, şampuanlar, temizlik maddeleri ve kişisel bakım ürünleri gibi birçok  farklı üründe bulunan parabeni içindekiler kısmında gördüğünüzde almaktan kaçının.

Paraben ve Sülfat içermeyen Şampuan Markaları Nelerdir?

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler
Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

Yaptığımız araştırmaya göre bazı doğal içerikli şampuan markaları şöyledir:

  • Down Under Naturel’s Nude
  • MATRIX Biolage
  • Nashi Argan
  • KERASTASE Cristalliste Bain Cristal
  • LOREAL Mythic Oil
  • Cyréne
  • Live Clean
  • Dalan ve Olive Farm şampuanlarda da paraben ve silikon yok.

Biz şimdilik bu kadar doğal içerikli şampuan bulabildik. Eğer burda yazılmamış sizin de bildiğiniz/kullandığınız bitkisel şampuanlarınız varsa lütfen yorum kısmına üye olmadan bizlerle paylaşın.

Beğenmediğiniz sahte olduğunu düşündüğünüz şampuan markalarını da yorumlara eklemeyi unutmayın…Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.