Biberiye Yağı Saç Çıkarır Mı?

Biberiye fesleğen, lavanta, nane, adaçayı gibi aileye ait bitkilerdendir. Biberiye oldukça faydalı bir bitki olup, Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Akdeniz Bölgesi halkı biberiyeyi yemeklerinde de kullanmaktadır. Hatta antik çağlarda kral ve ailesinin banyo sularına biberiye yağı eklemesi sebebiyle ağrıları azalttığı gözlemlenmiş ve bundan dolayı romatizma ağrılarında biberiye yağının ne kadar faydalı olduğu fark edilmiştir. Tıptaki adı ‘Rosmanirus Officinalis’ olan biberiye yağının içeriğinde insan vücuduna faydalı vitaminler vardır. Ayrıca antioksidan etkisi olduğunu da eklememiz gerekmektedir.

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye Yağı Saç Çıkarır Mı?
Biberiye Yağı Saç Çıkarır Mı?

Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerde yaygın olarak kullanılan biberiye yağı doğal saç bakımı kullanımında en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Tıpkı lavanta yağı gibi damıtılarak elde edilen biberiye yağının saç uzatmada da etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bazı kaynaklara ve bu konudaki uzmanlara göre biberiye yağı hücre bölünmesini uyarıp bu şekilde saç köklerine etki ederek saçların daha kısa sürede çıkmasına ve uzamasına neden oluyor.

Maalesef saç dökülmesi çoğumuz için sevmediğimiz bir aşamadır.Yaşlandıkça artan saç dökülmelerinin yaklaşık %95’i genetik olup geriye kalan oran da saç tellerinin incelmesi, güneş ışınları, kirli hava, saç bakımsızlığı, kullanılan kalitesiz ürünler gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bunun için sık sık doğal yollara başvurarak saç dökülmelerinin önüne geçmek ve saçların daha güçlü, canlı, dolgun bir görünüme kavuşması için elimizden geleni yaparız. Bu süreçte hangi bitki yağının ne kadar kullanılacağı, nasıl kullanılacağı gibi bilgiler de bizim için önemli olmakla birlikte sürekli kullanım sonucu oluşacak yan etkileri de göz ardı etmeden saçlarımızı sağlıklı bir hale getirmemiz bizim faydamızadır.

Susam yağı, hint yağı, badem yağı, lavanta yağı gibi saça faydası olan yağların yanı sıra biberiye yağının da insanların büyük bir kısmı tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Biberiye yağıyla düzenli olarak saç derinize masaj yapmak iyi gelecektir. Bu masajla saç derinizdeki kan dolaşımınız artacak ve saç dökülmesi bir hayli yavaşlayacaktır.Çünkü biberiye yağının saç köklerini güçlendirici bir etkisi vardır. Böylece saçlarınız koparak dökülmeyecektir. Ayrıca bu masaj saç derinizi yumuşatacak, cilt kuruluğu nedeniyle yaşadığınız saç sorunlarından kurtulmanıza neden olacaktır. Belirtmeden geçmeyelim, biberiye yağını masajla saç derinize yedirdikten sonra, 15-20 dakika sonra yıkamanız gerekmektedir.

Biberiye Yağı Saç Çıkarır Mı?

Biberiye yağını yukarıda bahsettiğimiz şekilde masaj yaparak kullanacağınız gibi şampuanınıza ekleyerek de kullanabilirsiniz. Saçınızı yıkarken en son duruluma suyunuza katacağınız 5-6 damla biberiye yağı da işinize yarayacaktır. Ayrıca saç kreminize, saç bakım ürünlerinize birkaç damla biberiye yağı ekleyerek de saç dökülmeleriniz için çözüm yoluna ulaşabilirsiniz.

Biberiye yağı oldukça güçlü ve keskin bir yağ olduğu için seyreltilerek kullanılmaktadır. Bazen de diğer yağlarla karışım yapılarak keskinliği biraz azaltılır, zarar verme yönü minimuma indirilir. Sonuç olarak ne kadar doğal olsa da her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden buğday tohumu yağı, avokado yağı veya tatlı badem yağıyla karıştırarak saçlarınızda, çok daha iyi sonuçlara neden olduğunu görebilirsiniz.

Uzmanlar uyarı olarak epilepsi hastalarının ve yüksek tansiyonu olanların kullanmaması gerektiği söylemektedir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde biberiye yağı veya diğer doğal yağlardan birini kullanmak isterseniz doktorunuza danışınız.

Biberiye yağı çok güçlü bir etkisi olan yağ olduğu için tek başına kullanıldığında deride, kaşıntı ve kızarıklığa da neden olabilir. Bu yüzden seyreltilerek ya da diğer bitki yağlarıyla karıştırılarak kullanılmaz daha uygun olacaktır. Bu şekilde istenilen sonuca daha sağlıklı bir şekilde ulaşacaksınız.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.