Dukan Diyeti Listesi

Dukan Diyeti Listesi; Son günlerin çokça tartışılan konularının başında diyetler gelmekte. İçeriği ve uygulama şekilleriyle, kendilerine özgü tarzlarıyla farklı şeyler söyleyen diyetisyenler ve malum diyetleri bir çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Tartışmalı diyetlerden bir tanesi de Dukan Diyeti. Fransız diyetisyen Dr. Pierre Dukan, ortaya koyduğu farklı tarz diyetiyle belirli aşamalrdan sonra zayıflamayı vaadediyor. Dukan Diyeti ile birçok ünlü sima fazla kilolarından kurtulsa da Avrupa’nın çoğu yerinde ve özellikler Fransa’da yasaklanan ve çoğu tıp çevresinin tepkisini çeken diyetin tehlikeli yönleri olduğu da söylenenler arasında.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti, temel olarak 4 aşamadan oluşur.

1. Faz (Aşama): Saldırı

Birinci faz saf proteinli gıdalardan oluşur. Bu aşamada yüksek proteinli gıdalar tüketebilirsiniz. Bu aşama en fazla 10 gün sürer. Vermeyi planladığınız hedef kiloya göre bu süreyi azaltabilirsiniz.

Bu aşamada aşağıdaki gıdalara izin verilmektedir.

  • Yağsız et
  • Böbrek, karaciğer gibi sakatatlar
  • Ördek hariç tüm kümes hayvanları
  • Tüm balık çeşitleri ve deniz ürünleri
  • Yumurta
  • Yoğurt ve süt gibi yağsız ürünler

2. Faz (Aşama): Kilo Verme

Dukan Diyeti Listesi Haftalık ve 10 Günlük
Dukan Diyeti Listesi Haftalık ve 10 Günlük

Bu aşamada proteinlere ek olarak sebze de yemeye başlıyorsunuz. Enginar, patlıcan, domates, ıspanak, brokoli, lahana gibi sebzeler serbest. Patates, pirinç, mısır gibi karbonhidratlı besinler kesinlikle yasak. Bu aşamayı da istenilen kilo kaybı gerçekleşene kadar sürdürün. En fazla 10 gün uygulayın.

3. Faz (Aşama): Korumaya Hazırlık (Konsolidasyon)

Bu aşamada protein ve sebzenin yanı sıra meyve yemeye de başlıyorsunuz. Ara sıra kutlama öğünlerine de izin var. Haftada 1 ya da 2 gün her şey serbest. Bu aşamanın uzunluğu da en falza 10 gün. Ama vermek istediğiniz kiloya göre de uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

4. Faz (Aşama): Sürdürme (Kalıcı İstikrar)

Bu aşamada artık eski yeme alışkanlıklarınıza dönebilirsiniz. Yani her şey serbest… Ama yapmanız gereken tek bir şey var. Perşembe günlerini saldırı aşamasındaki gibi protein günü yapın. Yani sadece protein içeren gıdalarla beslenin.

NOT: Dukan Diyeti’ni uygulamaya başlamadan önce mutlaka bir uzman diyetisyene danışmanızı şiddetle öneririz. Dukan Diyeti’ni uygulayan bazı kişilerde olumsuz sonuçlar gözlendiği gelen yorumlar arasında. Ayrıca Dukan Diyeti‘nin sürdürülebilirliği çok önemli yani diyeti bıraktığınızda hızlı bir kilo alma sürecine girebilirsiniz. Aman dikkat!..Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.