Hamilelik Sonrası Fazla Kilolar

Hamilelik Sonrası Fazla Kilolar; Korkulu rüyamız olan fazla kilolar özellikle doğum sonrası hemen hemen bütün kadınların kaçınılmaz sonudur. Bunu bizzat yaşamış bir anne olarak eğer gerçekten hazırsanız “bu kötü sonu nasıl mutlu bir başlangıca” çevirdiğimi anlatmak isterim.

Öncelikle bu süreci azimle ve ciddi bir disiplinle yapabileceğinize inanmalısınız. Ben kendime sürekli telkinlerde bulundum “eski günlerime geri dönüp dilediğim gibi giyinip yine insanlardan iltifat alıcam” diye. Tabi bu işin psikolojik yanı esas süreci anlatmaya daha başlamadım.

Hamilelik Sonrası Fazla Kilolar

İlk etap telkinlerin ardından “mide küçültme” kısmı ki benim gibi 25 kilo almış ve hamileliği süresince yemek yeme konusunda hiçbir konuya dikkat etmemiş bir bünye için gerçekten çok zor oldu. Burada bahsettiğim “bütün gün hiçbirşey yemeden aç kalıp diyet yapmak değil” tam tersi bol bol ev yemeği yemek fakat ekmeksiz ve küçük tabakta en önemlisi ise en geç 18:00′a kadar. Çok zor gelecek biliyorum birde bu işe yaz ayında başlamaya karar verdiyseniz uzun, renkli ve eğlenceli yaz akşamlarında ortalama 23:00-24:00 saatlerinde uyuduğunuzu farz edersek saat 18:00′dan 24:00′a kadar toplam 6 saat aç kalıcaksınız demek oluyor. Bu nedenle ne kadar erken yatarsanız o kadar rahat edersiniz.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sonrası Fazla Kilolar
Hamilelik Sonrası Fazla Kilolar

Beslenmenin en kritik noktasında ise “şeker” yer almaktadır. Kesinlikle her türlü şekerli yiyecek içecek tüketilmemelidir. Hatta ve hatta meyvelerin içerisnde fazla şeker bulunduranları saat 18:00′dan önce tüketilmelidir. Çünkü gece geç saatlerde acıkan bizler “hiçbir zararı olmaz” diye düşündüğümüz meyveleri afiyetle tüketmekteyiz oysa sanılanın aksine birçok meyve bünyesinde yoğun şeker barındırmaktadır. Bu nedenle akşam geç saatte yediklerimiz kilo olarak bize geri dönecektir. Meyve deyip geçmeyin, iradenize sahip olun.

Bu yeni beslenme şekliyle beraber uzun süredir spor yapmamış vücudunuzu çok zorlamadan yavaş tempoda uzun soluklu yürüyüşler başlangıç için yeterlidir. Yürüyüşler esnasında “kontrollü nefes ” alıp vermeniz oksijen ile yağ yakımını hızlandırılacaktır.

Temel olarak bahsettiğim birkaç önemli nokta ve gerçek anlamda dikkat ettiğiniz takdirde bedeninizde çok büyük değişiklikler olacağını siz de benim gibi yaşayarak öğrenebilirsiniz fakat bunun için ödün vermelisiniz. Ben de tıpkı sizin gibi bana verilen hiçbir telkine inanmamış hayatımın geri kalanını kilolu olarak geçireceğimi düşünmüştüm ama öyle olmadı…^Deneyimlerim ve özverilerimle bunu değiştiren ben oldum.

Siz de yapabilirsiniz. Önce kendinize inanın…..

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.