Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?

Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?  Vücutta yüz veya çeşitli bölümlerinde meydana gelmiş görüntü bozukluklarını gidererek hastaları daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturmak amacıyla yapılan cerrahi müdahale “plastik cerrahi” olarak adlandırılır. Plastik cerrahi de Plastik Rekonstrüktif Cerrahi ve Kozmetik(estetik) cerrahi olmak üzere hastanelerde iki ana dalı altında barındırır.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Branşın tam adının “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” olmasıyla birlikte bu alanlarda uzmanlık kazanmış olan hekime “plastik cerrahi uzmanı” veya “estetik cerrahi uzmanı” denmektedir. Sanılanın aksine plastik cerrahi bölümünün ana hedefi “güzelleştirmek” değildir. Hayati sayılabilecek hastalıkların tedavisinin yapıldığı bu bölümde cerrahi bir müdahalenin gerçekleşmesi ile hastaların iyileştirilmesi de amaçlanır.

Neredeyse her sağlık kuruluşunda plastik cerrahi bölümü bulunmaktadır. Doğuştan gelen ya da sonradan meydana gelmiş olan çeşitli şekil ve işlev bozuklukları ile vücut görüntüsünü olumsuz etkileyen sorunları gidermeyi amaçlayan plastik cerrahi bölümü, çok sayıda hastalık ve rahatsızlığın muayenesini ve tedavisini yapmaktadır.

Plastik Cerrahinin Görevi

Plastik cerrahinin öncelikli görevi işlevi geri kazanmak veya fiziksel görünümü değiştirmek adına yapılmasıdır. Buna bağlı olarak rekonstrüktif veya kozmetik (estetik) cerrahi şeklinde iki dala ayrılır.

Rekonstrüktif plastik cerrahi, bir yapı veya organın çalışmasındaki bozukluğu iyileştirmek için kullanılmakta olan bir tedavi şeklidir. Bireyin görünüşünün de değişimlere neden olsa da amaç öncelikle fonksiyonu geri kazandırmaktır.

Kozmetik plastik cerrahi ise prosedürleri, teknikleri ve prensipleri tamamen hastanın görünümünü iyileştirme konusunda toplanmıştır. Estetik ve güzellik, simetri ve oran, burada kullanılan ana hedeflerdir. Baş, boyun ya da vücudun herhangi bir bölgesinde estetik amaçlı bir ameliyat yapılması mümkündür.

Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?

Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?
Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?

Plastik Rekonstrüktif Cerrahinin başlıca ilgilendiği konular yüz şekil bozuklukları, yarık dudak-damak, çene, yüz ve kafa kemiklerinde meydana gelmiş şekil bozuklukları, düzensizlikleri, eksiklikleri, ortognatik cerrahi, kulak kepçesi yokluğu, kepçe kulak ve diğer şekil bozuklukları ve benzerleridir.

Kozmetik (Estetik) Plastik Cerrahinin başlıca ilgilenmekte olduğu konular ise estetik ve fonksiyonel burun düzeltilmesi, yüz germe- göz kapağı ve ağız çevresi revizyonları, kırışıklıkların tedavisi, kaş kaldırılması, kepçe kulak ve kulak kepçesindeki diğer estetik problemlerin düzeltilmesi, çene büyütme ve küçültme operasyonları, saç ekimleri, karın germe, estetik göğüs büyütme veya küçültme operasyonları ve benzeri gibi uygulamalardır.Tutarlı Diyet Google News

1 thought on “Estetiğe Hastanede Hangi Bölüm Bakar?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.