Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler ve Kullanımları

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler ve Kullanımları; Varisli damarların özgüvenimize olumsuz etki ettiği kaçınılmaz bir gerçektir. Yazımızda anlattığımız doğal tedaviler kan dolaşımınızı arttırmaktadır ve böylece varis oluşumunu engellerken hali hazırda var olan varisleri azaltmaya da yardımcı olur.

Görüntüleri de pek hoş olmayan varisli damarlar, genel olarak bacaklarda görülür ve bazen de yüzde meydana gelebilir. Özellikle kadınlarda görüntü kaygısına neden olarak onların kendilerine olan güvenlerini düşürmektedir.

Varisli damarların başlıca ortaya çıkma nedenleri hamilelik, genetik etkenler, kilo alımı, hormonlar ya da uzun süre ayakta kalınan aktivitelerdir.

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler ve Kullanımları

Varisli damarlara çözüm bulmanın çeşitli yolları mevcuttur; ancak bazı tedaviler oldukça pahalıdır. Pratik olarak kolayca bulunabilecek malzemeler ile de varisli damarlara çareler de bulunabilir. Ayrıca, doğal yolla yapılan bu tedaviler sağlığınız üzerinde de daha az toksik etki bırakır.

 

Zencefil

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Zencefil
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Zencefil

Zencafil iltihap sökücü etkisi olan bir bitkidir. Ağrı ve varis görünümünü azaltmanın doğal yollarından biridir. Zencefil, damarlardaki dolaşımı iyileştirerek varisli damarların oluşumunu azaltır. Bir miktar zencefil özünü E vitamini ile karıştırılıp cilde doğrudan uygulandığında oldukça hızlı sonuçlar vermektedir.

Sarımsak

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Sarımsak
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Sarımsak

Zencefil gibi sarımsak da iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Sarımsağı bu tedavide 5 diş sarımsağı ezip çiğ bir şekilde yiyerek uygulayabilirsiniz. Daha kolay yiyebilmek adına da üzerine biraz limon sıkmak işe yarayabilir.

Soğan

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Soğan
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Soğan

Soğan, proteinlerin vücuttaki emilimini ve dağılımını düzenlemeye yarayan harika bir bitkidir. Bundan dolayı, varisli damarların oluşmasını engeller ve var olan varislerin de cilt üzerinde görünürlüğünü azaltır. Her gün yiyeceğiniz çiğ soğan, vücudunuzu daha sağlıklı hale getirirken ve cildinizin yenilenmesini hızlandırır.

Brahmi

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Brahmi
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Brahmi

Hindistan’da yetişmekte olan bu bitki, ayurveda tıbbında varisli damarlara etkin çözüm olduğu kabul edilir. Ayrıca bu bitki cildin rengini düzelten vitaminleri içermektedir. Doğrudan bacaklarınıza uygulamanız halinde en iyi sonuçları alırsınız.

Biberiye

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Biberiye
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Biberiye

Stres ve bunalım ile başa çıkmakta eşsiz bir bitki olan biberiye, aynı zamanda varisli damarlarla mücadelede de etkin bir rol oynar. Bilindiği üzere kan dolaşımını hızlandıran biberiye, genellikle kozmetikte cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sarı Kantaron Otu

Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Sarı Kantaron Otu
Varisi Geçiren Şifalı Bitkiler Sarı Kantaron Otu

Sarı kantaron otu da yine en çok kullanılmakta olan şifalı bitkiler arasında yer alır. Hem harici olarak kullanımı olduğu gibi çay olarak da kullanılabilir. Her iki şekilde de sarı kantaron otu varisli damarları geçirme konusunda oldukça etkilidir. Sarı kantaron yağı sorunlu bölgeye doğrudan masaj yapılarak uygulanır ve düzenli kullanımlarda etkili sonuçlar verir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.