Kilo Aldırmayan Abur Cubur Listesi

Kilo Aldırmayan Abur Cubur Listesi; Çoğu zaman söylenenlerin aksine, özellikle katı diyet uygulamalarının bir nebze de olsun gevşeticisi abur cuburlardan bazıları, içerdiği çok az miktardaki kaloriyle kilo aldırmamakta ve dolayısıyla sizi şişmanlatmamaktadır.

Kilo Aldırmayan Abur Cubur Listesi

Ünlü diyetisyenler ve beslenme uzmanlarının açıklamalarından edindiğimiz bilgiler ışığında kilo aldırmayan abur cuburlar tespit ederek sizlerle paylaşıyoruz.

1) Meyveli Probiyotik Yoğurt

Hem şekerli hem de besleyici etkisiyle çoğumuzun diyet programlarının vazgeçilmezi olan meyveli yoğurtlar, aynı zamanda birer abur cubur olma özellikleriyle de bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre mümkün olduğunca az tüketmemiz söylenen meyveli yoğurtları, hergün iki ana öğün arasında abur cubur niyetine yiyerek, diyetimize devam etmemizde bir sakınca bulunmamaktadır.

2) Bitter Çikolata ve Süt

Metabolizmanızı hızlandıran en önemli besinlerden birisi olan süt ile birlikte tüketilen bir miktar bitter çikolata ile kendinize mükemmel bir abur cubur ziyafeti çekebilir, zira diyetinize de herhangi bir zarar vermemiş olursunuz.

3) Ceviz ve Yulaf Ezmeli Yoğurt

Abur cuburların içerisinde en çok tavsiye edebileceğim bu karşım hem lezzeti hem de doyuruculuğuyla mükemmel bir seçim. Az yağlı bir kase yoğurdun içerisine iki yemek kaşığı tüm yulaf ve 1 yemek kaşığı dövülmüş ceviz ekleyerek hazırlayacağınız bu karışım, yulafın içerdiği lif sayesinde sindirim sisteminizi de harekete geçirecek.

4) Ceviz

Günlük diyetinizin belirli vakitlerinde cebinizde taşıyacağınız bir miktar cevizi yiyebilirsiniz. Yağlı olmasına rağmen Omega 3 zengini olan ceviz, kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

5) Leblebi

Günde 4-5 avuç rahatlıkla yiyebileceğiniz leblebi, az kalorisi ve tok tutma özelliğiyle sıklıkla tercih edilmektedir. İdeal bir besin olan leblebi, aynı hem keyifli hem de faydalı bir abur cuburdur.
6) Kuru Üzüm ve Fındık İçi: Film seyrederken, müzik dinlerken, yolda giderken belirli bir oranda karşıtıracağınız kuru üzüm ve fındıkla diyetinizi tehlikeye düşürmeden abur cubur ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

7) Ayran

Temel hammaddesi su ve yoğurt olan ayrandan, tuzsuz olmak kaydıyla gün içerisinde 5-6 bardak tüketebilirsiniz. Hem günlük kalsiyum ihtiyacınızı ayrandan karşılarken, hem de ekstra su tüketmek zorunda kalmazsınız. Hatta çoğu diyet programında su yerine tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

8) Süt

Süt de tıpkı yukarıda belirttiğimiz ayran gibi kalsiyum ihtiyacınızı ve su ihtiyacınızı karşılayan önemli besinler arasındadır.

9) Havuç Dilimleri

Sarı ya da turuncu havucu çubuk şeklinde parçalara ayırarak gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lifli yapısı ve D vitamini içeriğiyle diyet programlarının vazgeçilmezi konumundaki havuç, abur cubur kategorisinin de müdavimidir. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli konu; havuçları tatlandırmak için tuz kullanmaktan mutlaka kaçının. Yani havuçları tek başına tüketin.

10) Yağsız Peynir ve Maydanoz Karışımı

Tuz oranı azaltılmış yağsız peyniri çatal yardımıyla ezip, maydanoz yapraklarıyla karıştırıp, özellikle gece yatmadan birkaç saat önce (TV seyrederken, müzik dinlerken) tüketebilirsiniz.

11) Haşlanmış Fasülye ya da Nohut

Her ikisi de safra kesesinin kasılmasına neden olan hormonu tetiklediği için diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Safra kesesinin kasılmasını sağlayan hormonun, yapılan araştırmalara göre iştah kesici bir özelliğe de sahip olduğu belirtilmekte. Bu nedenle haşlanmış nohut ve fasülyenin kimyon ve limon suyu ile karıştırılarak tüketilmesi sindirimi kolaylaştırdığı gibi, her zaman tüketebileceğiniz bir abur cubur olmasıyla da önem taşımaktadır.

12) Greyfurt

C vitamini deposu ve anti toksidan olan greyfurt kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olmasının yanı sıra son derece kilo verdirici bir özelliğe sahiptir. ABD’de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre; günde 1 bardak taze sıkılmış greyfurt suyunun ayda 1 kilo verdirdiği kanıtlanmış. Gazlı içecekler ya da meyve suları yerine, günde bir bardak greyfurt suyu içmek hem kilo aldırmayacak hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

13) Tuzsuz ve Yağsız Patlamış Mısır

Hepimizin çok sevdiği abur cuburlar içerisinde en beğenilenlerinden birisidir. Günde birkaç kase rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus; tuz ve yağ eklememeniz gerektiğidir.

14) Soya Peyniri

Marketlerin çoğunda bulabileceğiniz bu besin sayesinde, ana öğünlerde daha az yiyebilmeniz mümkün. Etkili bir işhat kesici olan soya peynirini, öğünlerinizin yarım saat öncesinde tüketmeniz önerilmektedir.

15) Haşlanmış Yağsız Siyah ve Beyaz Et

Bunlardan ikisi de ekmekle tüketilebilir, tabiki haşlandıktan sonra. Bu haliyle hem doyurucu hem de protein deposu olan haşlanmış et parçaları, kimyon, kara biber gibi baharatlarla birlikte daha da lezzetli hale getirilebilir.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.