Lupus Hastalığı (Sistemik Lupus Eritematozus) Nedir?

Lupus Hastalığı (Sistemik Lupus Eritematozus) Nedir? Bazen insan organizması kendi içindeki hücreleri veya dokuları bile kabul etmeyebilir ve buna karşı reaksiyon gösterebilir. Çoğunlukla kadınların gençlik dönemlerinde başlarına gelen ve bağışıklık sistemlerinin vücutta doğal olan bir parçayı tanımamasından kaynaklanan Sistemik Lupus Eritematozus hastalığına yakalanabilirler. Alerjik reaksiyon gösterip hafif geçebileceği gibi bazen de böbrek rahatsızlığı, hipertansiyon, sinir hasarı, deri değiştirme ve eklem iltihabı gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Lupus Hastalığı İlaç

Hastalıklar için kullanılan ilaçlar kısa bir süreliğine de olsa bağışıklık sistemini devreden çıkarıp kendisi mikroplarla mücadele ettiği için, Sistemik Lupus Eritematozus kişiyi rahatsız etmeyebilir.

Sistemik Lupus Eritematozus hastalığına maruz kaldıysanız ömür boyu mücadele etmek yerine aşağıdaki önerilere uyabilirseniz rahatlama şansınız vardır. Öte yandan doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmanız her türlü durumda gereklidir. Asla bitkisel kürlere bu konuda inanmayınız. Lupus böbrek yetersizliğine götürebilen ciddi bir hastalıktır. Romatoloji uzmanı bir doktor ile kontrollerinize devam ederek hastalığın alevlenmesini önlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde normal bir hayat kalitesi sürmeniz mümkün olacaktır.

Lupus Hastalığı Neler Tüketmeli?

Beslenmenize proteine değil nişastalı ve doğal şeylere yönelin. Süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçının, yerine meyve-sebzeye ağırlık verin. Ayrıca yağ olarak sadece zeytinyağı kullanmanız gerekir.

Omega-3 içeren besinleri tüketin. Eklem iltihabı ile ilgili şikâyetiniz varsa pire otu denilen tanacetum partheniun haplarından kullanın. Günlük en az üç litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Dinlenmenizi sisteme bağlayın ve aksatmayın. Eklem şikâyetleriniz için yüzebilir veya periyodik egzersizler yapabilirsiniz.

Temel prensip hastayı ilaçlardan kurtarmak olduğundan, günlük siyah kuş üzümü tüketilmesi, doğal yağ asidi özelliği taşıdığı için müthiş faydalıdır. İltihap giderici ilaçlar yerine anti-inflamatuvar özellikteki bu besinin tüketilmesi iyi gelmektedir. Öte yandan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamış hiçbir ürün doktorunuzun tavsiyelerinin ve programının önüne geçemez. SLE (Lupus) tedavisinde esas amaç hastalığın alevlenme dönemlerini minimuma indirmektir. Bunun için hekiminizin size önereceği şeylere harfiyen uyun. Düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzı sizi ve bedeninizi sağlıksız koşulları düşünmekten alıkoyacaktır. Stres ve kaygı ile baş edebilmek için kas gevşetici teknikleri kullanabilirsiniz.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.