Menopozda Kilo Vermek İçin 7 Günlük Diyet

Menopoza giren kadınlarda kilo artışı gözleniyor. Bunun da bir çok nedeni var. Uzmanlara göre menopoza giren kadınların aşırı kilo biriktirmesinin en temel nedeni östrojen üretimindeki azalmadır.  yaş ilerledikçe bu hormon salgısı azalır. Karın bölgesinde yağlar birikmeye başlar.

Yaşla ilerleyince, 45-50 yaş üstü kadının vücudundaki östrojen miktarı azalır, bu da genellikle kiloyu korumayı engeller. Bununla beraber cildin durumu da kötüleşir cilt daha az elastik hale gelir ve doğal tonunu kaybeder.  Kadınlarda menopoz döneminde kilo artış hızı artabilir, bu durum ise menopozal metabolik sendromun gelişimini tetikleyebilir. Abdominal obezite, östrojen eksikliği nedeniyle insülin direncinin gelişmesine yol açar ve iş içinden çıkılmaz hale gelir.

Menopozda Kilo Vermek İçin 7 Günlük Diyet

  • Menopozda kilo vermek
  • Menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet
  • Menopozda kilo kaybı olur mu
  • Menopoz göbeği nasıl eritilir
  • Menopozda Zayıflama Diyet Listesi
  • Menopozda kilo almamak için ne yapmalı
  • Menopoz döneminde kadınların Uyması gereken kurallar

Menopoz Döneminde Tiroid Bozuklukları Kilo Aldırır

 

Menopoza giren kadınlarda kilo artışı tiroid hormonunun salgısının azalıp artmasına dengesinin bozulmasına göre değişmektedir. Kadınlarda bu dönemde kilo almak bazal metabolizmanın düzenleyicisi tiroid fonksiyonundaki azalmadan dolayıdır. Bu dönemde kadında iyot eksikliğine dikkat edilmesi gerekir.

 

Menopozda Kilo Artışı Hayra Alamet Değildir

Kilo artışı başlı başına bir sorundur ama menopozla birlikte geldiğinde daha kötüdür. Kadında kemiklerin daha kırılgan olması, kemiklere binen yükün artması ile kötü sonuçlar doğurabilir. Bu dönemde olabilecek kilo artışı kanserin tetikleyicisi olabilir.

 

Menopoza Girilirken Nasıl Kilo Verilir?

Menopozda Kilo Vermek İçin 7 Günlük Diyet
Menopozda Kilo Vermek İçin 7 Günlük Diyet

Menopozda Kilo Vermek için 7 Günlük Diyet uygulamak yerine, yeni ve uzun süreli bir beslenme programı geliştirmek ve buna uymak gerekiyor. 7 gün içinde verdiğiniz kiloları eski alışkanlıklara döndüğünüzde yine alırsınız. Bu yüzden işe uzun vadeli bakmanız gerekir. Stres en büyük kilo aldırıcı faktördür. Menopoz döneminde bu böyledir.

Kadınların hassas olan menopoz döneminde daha aktif olması, stressiz olmaya çalışması, daha az yemesi, yağlı kızartmalardan tatlılardan böreklerden uzaklaşması daha çok salatalara ve çorbalara yönelmesi gerekiyor. Menopozun olumsuz etkilediği kemikler için de vitamin takviyesi almasında yarar görülüyor. Menopozda kilo vermek için az yemek çok hareket etmek gerekiyor.

Kadınlar sabah öğle akşam yemeklerini düzenli ve zamanında yemeli, mideyi tıka basa doldurmamalı, akşam erken yiyip uyuyana dek atıştırmalardan uzak durmalıdır. Bu şekilde ilk haftada 2 kilo verip müteakip haftalarda da buna devam edebilirsiniz. Sağlıklı orana ulaşınca da arada bir kendiniz şımartabilir, canınızın çektiği yiyecekleri tüketebilirsiniz.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.