Sağlıklı Gıdalar ve Abur Cuburlar

Sağlıklı Gıdalar ve Abur Cuburlar; Ne zaman bir çeşit bir araya toplanma için birinin evine gitsem, bir noktada konu, istemsiz olarak, daha sonra bizi gıda ve fitness hakkında diğer tartışmalara yönelten, birinin bana benim en-çok-satan fitness kitabım hakkında soru sormasına döner. Bugünlerde nüfusun %70’i aşırı kilolu ya da obezken, daha sağlıklı yemek ve daha iyi bir biçime kavuşmakla ilgilenen birini bulmak zor değildir.

Kilo Vermek

Yıllar boyunca fark ettiğim ilginç şey, bana kilo vermeye “çalıştığını” söyleyen neredeyse her insanın, evlerinin neredeyse her zaman tam işlenmemiş doğal sağlıklı gıda yerine tonlarca abur cubur gıda ile dolu olmasıdır.

İnsanların bana kilo vermeyi gerçekten sıkı şekilde denediklerini anlatmaları nadir değildir, fakat tezgahlarının üzerinde kutular dolusu şekerli taneliler, mutfak dolaplarında meyveli taneler, kurabiyeler, krakerler, donutlar, ve buzdolaplarında gazlı içecekler ya da şurup dolu meyve suları fark ederim.

Yani zihnimi her zaman kuşkuyla dolduran soru, eğer tüm bu insanlar gerçekten şekle kavuşmayı ve kilo vermeyi bu kadar çok istiyorlarsa, neden herkesin evi hala sağlıklı gıda yerine abur cubur gıdayla dolu?

Bu durumlara her zaman hafif yaklaşırım çünkü eğer insanlar benim tavsiyeli sormazlarsa, ben onlar benim tavsiyelerimi duymak istemezken fitness tavsiyelerimi yaymak istemiyorum. Fakat eğer benim yardımımı isterlerse, o zaman eğer vücutlarını geliştirmek istiyorlarsa neden abur cubur gıda aldıklarını soruyorum…

Sağlıklı Gıdalar ve Abur Cuburlar

İlginç olarak, cevap genellikle, en sevdikleri yiyecekleri bırakmak istemedikleri çünkü bu abur cubur gıdaları yemenin onların “biraz yaşamasına” (daha çok her ısırıkla “biraz daha ölmek!”) izin verdiklerini düşündükleri oluyor.

Benim fikrime göre, abur cubur gıda yemenin hayatın tadını çıkarmakla hiçbir ilgisi yoktur… Aslında, abur cubur gıdayı bıraktığınızda her zaman daha iyi HİSSETTİĞİNİZ için yaşamdan daha fazla zevk alacaksınız ve her gün daha fazla enerjiye sahip olacaksınız. Artı, abur cubur gıda YEMEYEREK daha iyi bir biçim elde etmek size daha fazla güven verecek çünkü daha iyi hissetmeye ek olarak gerçekten daha iyi görüneceksiniz, bu sayede yaşamdan bir kez daha fazla zevk alacaksınız.

Birçok insanın fark etmediği şey, sağlıklı yemenin lezzetsiz ve sıkıcı yeme anlamına GELMEDİĞİDİR. Bunun yerine, sağlıklı doğal işlenmemiş gıdalardan zevk almayı öğrendiğinizde ve bu gezegenin sunduğu doğal sağlıklı gıdaların çeşitlerini keşfetmeye başladığınızda, gerçek gıdaların doğal aromasından, aşırı tuz ve tatlı abur cuburların çok yaygın olduğu işlenmiş agresif tatlardan daha fazla zevk aldığınızı keşfedersiniz.

Bunun bir örneği, geçen gün bir golf kursundaydım ve tatlandırılmamış buzlu çay istedim, fakat tek uygun şeyleri ağır derecede şekerlendirilmiş çaydı. Bu tamamen şekerlendirilmiş çayı muhtemelen birkaç yıldır almadım. Aslında tatlandırılmamış buzlu çay içmeye alıştım ve şekere ya da tehlikeli yapay tatlandırıcılara ihtiyaç duymadan çayın doğal tadını takdir etmeyi öğrendim.

Yemin ederim ki, bu buzlu çay şişesini içtiğimde neredeyse öğürecektim… Tadı kötü bir şurup gibiydi.

Kahve için de aynı şey… Eskiden kahvenin içinde çok fazla şekere ihtiyaç duyardım, fakat giderek daha az şeker kullanarak geçen bir sure sonra, şimdi gerçekten sade kahve içebiliyorum ve şekere ihtiyaç duymadan doğal aromasının tadını çıkarabiliyorum (nadiren kahve içmeme rağmen)…

Bunlar, gıdaların gerçek aromalarını bir kez takdir etmeye başladığınızda, gıda üreticileri ve üzerimize ittikleri abur cubur gıdalar tarafından içimize yerleştirilen ve aşırı derecede agresif şekerli, tuzlu ya da yapay aromalara ihtiyaç duymadığınızı bulacaksınız.

Her neyse, herkesin yediği şeylerden zevk alması gerektiğine fakat bunu işlenmiş gıdaları aşırı yemeden yapması gerektiğine inanıyorum… İnsanlar, düşündükleri çoğu gıdanın abur cubur gıda olduğunu duyduklarında şaşırıyorlar, ben aslında sağlıklı gıdaları düşünüyorum, fakat sadece geleneksel abur cubur gıdaya sağlıklı bir karşılık koyduğum için…

Abur Cubur Yerine Sağlıklı Gıdalar

  • Abur cubur gıda: berbat bir beyaz ekmeğin üzerine ucuz fast food burgeri
  • Alternatif Sağlıklı gıdalar: Otla beslenmiş hayvandan gelen burger (daha yüksek omega-3 ve KLA) ile taze otla beslenmiş hayvanın peyniri filizlenmiş tahıllı lavaş üzerine avokado dilimleri ile
  • Abur cubur gıda: Derin kızartılmış ve panelenmiş parmak tavuk dilimleri ile patates kızartması (tonlarca berbat trans yağ)
  • Alternatif Sağlıklı gıdalar: Izgara tavuk göğsü dilimleri ile fıstık ezmesi dip sosu ve sebzeler
  • Abur cubur gıda: Bir dilim çikolatalı kek, çikolatalı donut, ya da çikolatalı şeker barı
  • Alternatif Sağlıklı gıdalar: Bir çift süper-koyu çikolata (sadece %70’den daha fazla içerikle)… lifçe yüksek ve daha az şeker

Şimdi bu aynı anda sağlıklı yerken gıdadan nasıl zevk alınabileceğidir! Umarım bu size sağlıklı gıda ya da abur cubur gıdayı gerçekten neyin oluşturduğu ile ilgili yeni bir perspektif elde etmek için fikirler verir.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.