Uyurken Kilo Vermek: Mümkün!

Uyurken Kilo Vermek! Günümüzde herkesin de bildiği gibi kilo vermek için en önemli şeylerin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirip , düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir. Ancak bunların yanında hayatınızda da birtakım değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Fazla bilinmese de uyku alışkanlıkları kilo vermede çok önemli bir rol oynamaktadır .

Uyurken Kilo Vermek

Bu metnimizde uyurken bile zayıflamanıza yardımcı olacak pratik bilgileri paylaşacağız . İşte o pratik bilgiler…

Serin bir odada uyumalısınız

Serin bir odada uyumak, metabolizmamızı hızlandırarak kahverengi yağ yakımına yardımcı olmaktadır. İyi ve rahat bir uyku için ideal oda sıcaklığı da 14-18 derece olarak bilinmektedir.

Gece lambası takıntısını bırakın

Artık bilimsel araştırmalar sonucunda uykudan önce elektronik cihazların ve beyaz ışıkların beynimize ve uyku kalitemize nasıl zarar verdiğini bilmekteyiz. Beyaz ışık özellikle çocukların ve bunun yanında yetişkinlerin de uyku düzeni ve kilo kontrolü üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Şöyle açıklamakta yanlış olmaz ; odanızda en ufak bir ışık kaynağı bile varsa, bu kilo almanıza sebep olmaktadır. Yatak odanızı elektronik cihazlar ve televizyondan arındırmaya çalışın. Yatak odanızı sade tutmaya çalışın ve yatmadan önce ışık kaynaklarından uzak durmaya çalışın. Mümkünse kalın perdeler kullanın.

Odanızın rengini değiştirmek kilo vermede yardımcı olabilir

Fastfood zincirlerinin genellikle logo renklerinde neden kırmızı ve sarı rengi kullanıldığını biliyor muydunuz? Çünkü kırmızı ve sarı gibi uyarıcı renkler, insan fark etmese dahil iştah açmaktadır. Yatak odanısı dekorasyonunda sarı ve kırmızı renklerden mümkünse uzak durun. Bu renklerin yerine mavi gibi daha sakin renkleri kullanmaya çalışın ve bilinç altınıza acıkma sinyalleri göndermeyin.

Ertesi günün planını yapın

Sabahleyin uyku rehaveti ile yapacağınız bazı ileri unutabilirsiniz. Bu karmaşayı yaşamamak adına planlarınızı geceden yapmanızı öneririz. Bununla birlikte ertesi gün öğlen yiyeceğiniz sağlıklı yemeğinizi de geceden hazırlayın ve paketleyip buzdolabına yerleştirin ve sabah çıkarken bu yemeğinizi yanınıza almayı unutmayın. İşinizin bitiminde , eve dönmeden spor yapmak için , geceden spor çantanızı hazırlayın ve kapının yanına koymalısınız.

Odanıza yeni bir koku bulun

Renklerin bilinç altımıza acıkma sinyalleri gönderme özelliğine kokularda sahiptir. Hatta birçoğumuz için kokuların renklere nazaran daha etkili bir uyaran olduğu düşüncesi hakimdir. Vanilya, muz ve yeşil çay içeren oda kokuları ya da mumlar daha çok acıkmanıza sebep olabilir. Üzülmeyin bununda bir çözümü var, bu oda kokularınızı naneli kokular ile değiştirirseniz iştahınızda kapanma olduğunu fark edeceksiniz.

Aynı saatte uyanın

Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre , her sabah aynı saatte uyanan kadınların, her gün farklı saatlerde uyanan kadınlara nazaran daha zayıf olduklarını gözlemlenmiştir. Bunun yanında her gün en az yedi saat uyumak ve aynı saatte yanmak birçok kalp hastalığını ve kanser riskini de azaltmaktadır. Unutmayın sabah ne kadar geç uyanırsanız o kadar acıkmış olarak kalkarsınız ve bunun neticesinde de kalorili yiyeceklere olan eğiliminiz artar.

Mutfağa giriş saatlerine sınırlama koyun

Kendinize bazı sınırlamalar belirlemeniz , sizin faydanıza olabilir. Öncelikle mutfağa giriş-çıkış saatlerinizi belli bir düzene koyun. Bu şekilde gece yemek yeme alışkanlığından uzaklaşmış olursunuz. Yatmadan önce yemek yemek , daha çok kilo almanıza sebep olmaktadır. Bunun yanında özellikle bel bölgesinde yağlanmaya da sebep olmaktadır.

Protein tozu işe yarayabilir

Yazının başından bu yana yatmadan önce bir şeyler atıştırmak ya da kalorili gıdalara yönelmek tüm uzmanların karşı olduğu bir durum olsa da, yatmadan yaklaşık yarım saat önce içilen 150 kalorilik protein tozu metabolizmayı hızlandırmaktadır. İçtiğiniz protein tozu, kan basıncını düşürüyor ve bunun yanında uyku halindeyken vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.