Sivilce Önleyici Besinler Nelerdir?

Sivilce önleyici besinler nelerdir? sorusu hem yeyip hem de sivilcelerden kurtulmak isteyen birçok kişinin ortak sorusudur. Asıl olan, etkili besinler üzerinde durmak ve bu besinleri düzenli bir şekilde tüketmektir. Sivilce sorunuyla uğraşan bireylerin ortak problemlerinden biri de sivilce gideren besinleri, tek bir defa veya uzun aralıklarla tüketmektir. Halbuki düzenli bir şekilde tüketilmesi gözle görünür sonuçlar elde edilmesine yol açar. Peki, sivilce giderici besinler nelerdir? Hangi besinler sıkça tüketilmelidir?

Sıklıkla Su Tüketimi Yapılmalıdır

Sivilce önleyici besinler denildiği zaman birçok kişinin aklında, özel karışımlar, çeşitli baharatlar ve bitkiler canlanır. Aslında sivilcelerle en iyi şekilde mücadele eden besinlerden biri de sudur.

Sivilce önleyici besinler denildiği zaman birçok kişinin aklında özel karışımlar, çeşitli baharatlar ve bitkiler canlanır. Aslında sivilcelerle en iyi şekilde mücadele eden besinlerden biri de sudur. Günlük olarak en az 2 litre su içmek, cildin ihtiyaç duyduğu nem seviyesini korumaya yardımcı olur. Yüzünüzün veya cildinizin ideal nem seviyesinde olması ise sivilceye neden olan maddelerin, vücuttan uzak olmasına yol açar. Ayrıca ideal nem seviyesi sayesinde yüz bölgesinde bulunan gözenekler de açık kalmış olur. Cildinizin de bir organ olarak görüldüğünü unutmayın. Cildiniz için hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan tek şey ise sudur. Yeteri kadar su tüketimi yapıldığında cildinizdeki kırışık oluşumlarına veda edebilirsiniz.

Aynı zamanda su içmek iç sistemlerin de çalışarak böbreklerin çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi daha temiz çalışıyor ve bu da cildinizin ışıldamasına, renk kazanmasına neden oluyor. Bir yandan da şişkinlik yapıyor susuzluk. Evet, yanlış bilinenin aksine, su içmek değil su içmemek şişkinliğin sebebidir. Su içmediğinizde vücudunuz az kalan suyu kendine saklamak istediğinden şişkinlik oluşur.

Yeşil Çay Yağlanmayı Azaltır

Yeşil çay, yağ yakımı konusunda vücuda en fazla katkı sağlayan besinlerden biri olarak bilinir. Yeşil çayın antioksidan özelliğine sahip olması ve anti-enflamatuar içeriğinin zengin olması, cilt yüzeyine birçok anlamda katkı sağlar.

Yeşil çay, yağ yakımı konusunda vücuda en fazla katkı sağlayan besinlerden biri olarak bilinir. Yeşil çayın antioksidan özelliğine sahip olması ve anti-enflamatuar içeriğinin zengin olması, cilt yüzeyine birçok anlamda katkı sağlar.

Limon Maskesi: Cilt Problemlerine SON!
Limon Maskesi: Cilt Problemlerine SON!

Yeşil çay sayesinde vücuttaki ve ciltteki yağlanmanın büyük ölçüde önüne geçilebilir. Ayrıca yeşil çay, sivilce nedeniyle oluşan cilt bozukluklarının da önüne geçer. Özellikle sivilcelerin sürekli olarak kızarık durması ve kızarıklıklarının bir türlü geçmemesi durumu, yeşil çay ile önlenebilir. Bunun yanı sıra sivilce nedeniyle oluşan şişlik ve ağrı da ciddi ölçüde azalır.

Yaban Mersini Tam Bir Antioksidan

Yaban mersini, oldukça zengin betakaroten içeriğine sahip bir meyvedir. Betakarotenler ise en iyi antioksidanlardan biri olarak bilinir.

Yaban mersini, oldukça zengin betakaroten içeriğine sahip bir meyvedir. Betakarotenler ise en iyi antioksidanlardan biri olarak bilinir. Betakaroten sayesinde cildin sivilceye neden olan her türlü kimyasaldan uzak kalması mümkün olur. Yaban mersini konusunda dikkat edilmesi gereken tek nokta ise dondurulmadan tüketilmesidir. Dondurulmuş bir yaban mersini, tüm antioksidan özelliğini yitirir ve vücut için ekstra herhangi bir katkıda bulunmaz.

A Vitamini İçerikli Besinler

Sivilce önleyici besinler konusunda, A vitamini içeren besinlerden bahsetmemek olmaz. A vitamini içerikli besinler yüksek antioksidan içerikli besinler olarak bilinirler.

Sivilce önleyici besinler konusunda, A vitamini içeren besinlerden bahsetmemek olmaz. A vitamini içerikli besinler yüksek antioksidan içerikli besinler olarak bilinirler. Bu yüzden sivilcelerin köklerine direkt olarak etki ederler ve sivilcelerin kurumasına yol açarlar.

Bu besinler; marul, lahana, brokoli, ıspanak ve kenevir gibi besinlerdir. Sadece var olan sivilcelerin değil, uzun süredir cilt yüzeyinde bulunan ve yaraya dönüşmüş sivilcelerin iyileşmesi konusunda da A vitamini içerikli besinlerin büyük faydası olduğu söylenebilir. Sadece antioksidan bakımından değil, vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan bu besinler, yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Sivilce İzleri ve Sivilce Maskeleri
Sivilce İzleri ve Sivilce Maskeleri

Hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine de yardımcı olan bu besinler, böylelikle kurumuş sivilcelerin de tekrar cilt yüzeyine kazandırılmasına olanak sağlar.

Karpuz Kabuğu Yumuşatır

Karpuz kabuğu sivilce önleyici özelliklere sahiptir.

Cildiniz sivilce önleyici besinler olmadan beslenmesi ve kendine gelmesi oldukça zordur. Karpuzu hem yemeli hem de kabuğunu cildinize uygulamalısınız. Karpuz maskesi tarifimizi farklı bir yazıda sizlere tavsiye edeceğiz ama önce karpuz kabuğunu cildinize ovarak sürmenizin, cildinizi yumuşatacağını ve pürüzsüzleştireceğini söylemekle yetinelim.

Kafein Yararlı Zararlılardan

 

Kafein esasen idrar söktürücü özelliği sebebiyle faydalı bir besin olarak görülebilir. Fakat cildinizin ihtiyacı bulunan suyu da dışarı atacağından çok tüketilmesi o denli de iyi değildir. Kafeini azaltarak bol bol su içmeye devam etmelisiniz.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.