Sağlıklı Beslenmede Motivasyon Etkenleri

Sağlıklı beslenmede motivasyon oldukça önemli bir konu. Özellikle sağlıklı beslenme dendiğinde akla gelen “fit kalma” konusu zihinleri meşgul ediyor. Ancak sadece zinde olmak, fit kalmak için sağlıklı beslenme düşünülmemeli, aynı zamanda bu bir sağlıklı yaşam mottosu halini almalı. Bu konuyu bir motto, hayat felsefesi haline getirebilmeniz için de ihtiyacınız olan en temel konu, motivasyon.

Sağlıklı beslenmede motivasyon temel motto

Sağlıklı beslenmede motivasyon konusu, kilo sorunu olan, sedanter yaşam tarzını benimseyen ama artık bu yaşamdan vazgeçmek isteyen insanların dikkat edecekleri en önemli nokta. Zira motivasyonu düşük bireylerin spora başlamasının ve sağlıklı beslenme kararı almasının ardından hemen bunlardan vazgeçmelerinin sebebi motivasyonlarını kaybetmeleridir. Bir süre devam eden spor ve sağlıklı beslenme süreci, beynin kolayı sevmesi ve seçmesi sonucunda sekteye uğrayacaktır.

Güzel Olmak İçin 6 Basit Kural
Güzel Olmak İçin 6 Basit Kural

Sizi yöneten, yönlendiren beyniniz patates tüketimini teşvik eder, çünkü sindirimi kolaydır. Ancak pişmiş sebzeler zor sindirildiğinden ve sindirimi 40 dakikayı bulduğundan sizi buna teşvik etmez. Fakat biliriz ki patatesin vücuda kattığı pek bir değer yokken sebzelerin kattığı besin değerleri vücut için paha biçilemezdir. Aynı şekilde spor süresince kalori yakmanız beyniniz için bir uğraş olacağından bu kalorileri yağa çevirmek daha kolaydır. Unutmayın, beyniniz sizsiniz ve birbirinizi idare ediyorsunuz.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve sağlıklı beslenmek için motivasyon nasıl sağlanır?

Her günün ihtiyacıdır düzenli spor, sağlıklı beslenme gibi konular. Bu yüzden de sağlıklı beslenmede motivasyon sağlayabilmek, düzenli spor yapabilmek için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Örneğin en sevdiğiniz netflix dizisini bilgisayar başına oturarak değil de koşu bandı üzerindeyken izlemeyi kendinize öğütleyin. Hatta en sevdiğiniz şarkıların koşu esnasında ritminizi belirlemesine izin vererek yapmış olduğunuz spordan keyif almayı da öğrenebilirsiniz.

Evet, spor esnasında bu tüyolar işe yaradı ama yemek konusunda kendinizi tutamıyorsunuz. İştahınız açık ve yağlı cipslerin hayalini kuruyorsunuz. Yemek vaktinde hazır beslenmeyi de adet haline getirmişsiniz ve buzdolabının üzerindeki stikerlardan telefon numarası bulup en sevdiğiniz pizzayı, hamburgeri sipariş ediyorsunuz. Eşiniz, anneniz haşlanmış sebzeyi masaya koyduğunda içiniz burkuluyor. Sizin için aşağıdaki bilgileri derledik. Bu bilgileri ezberlerseniz, annenizin, eşinizin haşlanmış sebzeleri sizin için altın olacaktır.

Kalori kontrolünüzü yapın

Klasik hamurla ve klasik malzemelerle yapılan bir küçük boy pizzanın 266 kalori olduğunu, 100 gr bir hamburgerin klasik malzemeleri ile 300 kalori olduğunu lütfen unutmayın. Günlük enerji yakma şansınız, sedanter bir yaşam tarzınız varsa neredeyse yok gibidir. Bu yüzden de tüketeceğiniz her kalori enerji yerine yağa dönüşür ve kilolanma seviyeniz artar. Vücuttaki yağlanma yalnızca dış görünüşünüz için değil sağlığınız için de tehlike çanlarını harekete geçirir.

Haşlanmış sebzelerle daha doyurucu ve sağlıklı beslenmek mümkün

Sağlıklı beslenmede motivasyon sağlamak için en sevdiğiniz sebze türlerinden bir liste yapmanızı öneriyoruz. Diyelim ki acı marul, rezene, acur gibi besinleri seviyorsunuz. Bunların kalori değerlerine bakalım. Acı marulun 100 gr kalori değeri 17, rezenenin 100 gr kalori değeri 26 ve acurun 100 gr kalori değeri 14 kaloridir. Nasıl, yukarıdakilerin yanına yanaşmıyor, değil mi? Bu besinlerden haşlanmış ya da çiğ yenenlerden çiğ yemeniz daha kolay doymanıza ve sağlıklı kalmanıza yol açacaktır. Bizce bunu bir düşünün.

Halsizlik Neden Kaynaklanır?
Halsizlik Neden Kaynaklanır?

Su içmek kilo verdirmez ama…

Su var olsun, olmadığı bir dünyayı düşünemeyiz bile. Günlük 1,5 litre içilmediğinde bile sorunlara yol açabilen bu besin, diyet zamanı ya da sağlıklı beslenmenin her aşamasında çok önemlidir. Sporun ya da diyetin olmadığı bir beslenme programı yapıldığında su tek başına zayıflatmaz ama diyet ve sporla desteklenirse, günde 1,5 litre su tüketmek zayıflamanın ve sağlıklı kalmanın önemli bir parametresi halini alır. Su ile vücudunuzda bulunan toksin maddelerin idrar ve ter yoluyla dışarıya çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca şişkin bir karın ortaya çıkaracak ve gereğinden fazla yemenizi engelleyecektir.

Sporu Alışkanlık Haline Getirin

Spor, sağlıklı beslenmede motivasyon oluşumunu da olumlu yönde etkiler. Her gün düzenli yapacağınız spor ile vücudunuzu terbiye etmeye başlarsınız. Hangi sporu yapacak olursanız olun, vücudunuzun alışkanlık haline getirdiğine emin olun.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.