Dezenfektan Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Dezenfektan Alırken Nelere Dikkat Edilir? konusu pek önemsenmese de hayati önem taşıyan bir konudur. Kullanılan dezenfektanın herhangi bir işe yaramaması, dezenfektan kullanmamaktan daha tehlikelidir. Bireyin kötü ve etkisiz bir dezenfektan kullanması durumunda, günümüzde yaşadığımız Covid-19 virüsüne karşı korunduğu algısına kapılmasına neden olur. Haliyle bu durum, bireyin virüse karşı davranışlarına da yansır. Bu yüzden dezenfektanın kalitesi, içeriği ve koruyuculuğu önemlidir. Peki, dezenfektan alırken nelere dikkat edilir?

Dezenfektan alırken kokusuna değil, alkol oranına dikkat etmelisiniz.

Dezenfektan Alırken Nelere Dikkat Edilir

Dezenfektan alırken genel olarak kokusu, kıvamı ve dış paketiyle ilgilenilir. Dezenfektanın alkol oranına, içerdiği maddelere ve diğer detaylara hiçbir şekilde dikkat edilmez. Ayrıca alkol oranı konusuna da çok dikkat edilir. Alkol oranının yüksek olması istenir ve en yüksek alkol oranına sahip dezenfektan seçilir. Halbuki yüksek alkol oranı gerek cilt gerekse solunum yolları için son derece tehlikelidir. Peki, hangi detaylar iyi bir dezenfektanın belirleyicisidir?

Açlık Krizleri Nasıl Engellenir?
Açlık Krizleri Nasıl Engellenir?

Dezenfektanın Alkol Oranı Ne Kadar Olmalıdır?

Dezenfektan Alırken Nelere Dikkat Edilir konusunda ilk etapta alkol oranına odaklanılmalıdır. Dezenfektanın alkol oranı, koruyuculuğunun önemli bir kısmını oluşturur. İdeal bir dezenfektanın alkol oranının yüzde 70-80 arasında olması yeterlidir. Genel olarak piyasada 70-100 alkol oranına sahip dezenfektanlar yer alır. Bu da kötü değildir tabi. Daha az olmasını elbette istemeyiz.

Dezenfektanın alkol oranı yüzde 70 ile yüzde 90 arasında olmalıdır.

Yüzde 70 ve 80 seviyeleri kabul edilebilir seviyelerdir ancak 100’e kadar her alkol oranının kabul edilebilir olduğunu söylemek mümkündür. Alkol oranının 100’den fazla olması ise sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle 70-90 arasındaki alkol oranına sahip dezenfektanları tercih etmek gerekir. 100’den fazlası için risk çanları çalmaya başlayacaktır.

Şampuanlardaki Zararlı Maddeler
Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

ÜTS Kaydı Olması Önemlidir

Dezenfektan alırken, sahte dezenfektanlarla karşı karşıya kalmak da mümkün olabilir. Bu tür dezenfektanlar sizi virüse veya bakterilere karşı korumaz. Hatta sağlığınızı da tehlikeye atar. Bu nedenle sahte dezenfektanlar almamak için mutlaka bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden almanız önemlidir. Ayrıca ürünün ÜTS kaydının olması da önem taşıyan bir başka konudur. ÜTS kaydı olmayan ürünlerden mutlaka uzak durulmalıdır.

Dezenfektanın Kokusu Mu Koruyuculuğu Mu Önemlidir?

Dezenfektan Alırken Nelere Dikkat Edilir konusu içerisinde belki de en çok dikkat edilen noktalardan biri dezenfektanın kokusudur.

Dezenfektanın kokusunun güzel olması birçok kişi önem taşır ve pek çok kişi bu detaya büyük önem verir. Dezenfektanın güzel kokması ya da güzel kokmaması pek önemli değildir. Koruyuculuğu önemlidir. Kokusunun güzel olması bazı durumlarda tehlike bile yaratabilir. Güzel kokulu dezenfektanlar çok koklanır ve bu durum solunum yollarına zarar verir. Ayrıca dezenfektanın güzel kokması ekstra çabalar dışında zordur. İçerisine alkol karıştığı için koku konusunda başarılı olunması pek mümkün olmaz. Bu durumda da güzel kokan dezenfektanlar yerine koruyucu dezenfektanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Dezenfektanlar Toksik ve İrritan İçermemelidir

Dezenfektanlar irritan ve toksik maddeler içermemelidir.

Bir dezenfektanın içerisinde toksik ve irritan gibi maddelerin olması, sağlık açısından tehlikelidir. Üstelik sadece insan sağlığı değil, hayvan sağlığına dahi zarar verebilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına içeriğine iyi bir şekilde bakılmalı, toksik ve irritan içeren dezenfektanlardan uzak durulmalıdır. Aksi halde solunum yollarının, cildin ve daha birçok yapının zarar görmesi söz konusu olabilir. Dezenfektan alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemlisi de herhalde budur, dersek yanılmayız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.