Güzel Ve Pürüzsüz Cilt İçin Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Güzel ve pürüzsüz cilt tüm kadınların hayali. Üstelik yalnızca güzel olmak için değil sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için de cilt bakımı önemli bir yer tutuyor hayatımızda. Pürüzsüz bir cilt için bazı besinlerin yeri ayrı. Besinlerden elde edilen A, E ve C vitaminleri hem sağlığı korurken hem de cilt bakımına dikkat eden kadınların yaşlı görünmesini de engelliyor. Kötü beslenme bütün bir vücudu etkilediği gibi ciltte de önemli dezenformasyonlara sebep oluyor. Dengeli ve sağlık beslenme ise bu dezenformasyona engel olabilecek en doğal yöntem. Sofralarda lifli gıdaların bulunması, şeker ve tuzun az kullanılması da bir o kadar önemli. Beslenme konusundaki 2 haftalık yaz diyeti ile yaza formda girin yazımızı okuyarak, sağlıklı beslenmeye bir adım daha atabilirsiniz.

Bu yazımızda güzel bir cilt için uzmanların önerileri arasından seçtiğimiz, en fazla tercih edilen beş besin ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Pürüzsüz Cilt İçin Kereviz K Vitamini Deposudur

Kereviz, güzel ve pürüzsüz cilt için vazgeçilmez bir gıda. İçerdiği K vitamini kan akışını düzenler ve bu da cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir durum. K vitamini vücudumuz için değerli bir vitamindir zira yokluğunda görülen kanamalar, ciltte kolay çürümeler, mukoza zarlarındaki kanamalar hayatı zindana çevirmeye yetecektir.

Aynı zamanda kereviz A, E ve C vitaminleri açısından da zengin bir sebze. A vitaminin yaşlanmayı geciktirdiği bilinir. E vitamini ise cildin kuru yapısından arınmasını, nemlenmesini sağlar. İçerdiği Omaga – 6 asidi, cildin esnek ve parlak kalmasına yardımcı olur. Cildiniz için yararlı selenyum, kalsiyum, potasyum gibi mineraller de kerevizin sağladığı minerallerdir.

Yumurta Ciltteki Ölü Hücreleri Temizler

Yumurtaları soframızda hemen her sabah keyifle tüketiyoruz. Protein zengini bu besin, aynı zamanda cilt maskelerinde bir bileşen olarak kullanılıyor. Yumurtanın cilde faydaları saymakla bitmez. Özellikle Yumurta akı maskesi sayesinde derinizin tonunu iyileştirebilir, bebeksi yumuşaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Yumurta akı derideki ölü hücreleri temizleyerek yağ ve kirleri cildinizden uzaklaştıracaktır. Güzel ve pürüzsüz cilt hayalinize kavuşmanız için bir engeli daha ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Cildinizdeki lekeleri azaltarak sivilce ve siyah noktaları derinden temizleyecektir.
  • Yanaklarınızda ve göz altlarınızda oluşan sarkmaların en kuvvetli ilacı da yumurta akıdır.
  • Yine göz altlarınızdaki ve yanaklarınızdaki şişliklerin inmesini de sağlayacaktır.
  • Cildinizde bulunan ince çizgilerin giderilmesi için de yumurta akını kullanabilirsiniz.
Cilt Kuruluğu Neden Olur?
Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Domates İle Hedef: Pürüzsüz Cilt

Domates E vitamini açısından oldukça zengin bir gıdadır. E vitamininin vücuda harika koruyucu bir etkisi bulunuyor. Adet bir kalkan olarak güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyan domates sayesinde güzel ve pürüzsüz cilt hayal olmaktan çıkıyor. Güneş lekeleri domates sayesinde tarih olabilir. Sadece bu da değil, domates tüketimi, cilt kuruluğunu alacağı gibi kırışıkların da azalmasında etkili olacaktır. Antioksidan etkisi sebebiyle cildi canlandırır. İçerdiği A, C ve K vitaminleri aknelerden kurtulmanız, sivilceleri önlemeniz için de en önemli yardımcınız. Püre halinde bir domatesi aknelerin üzerine getirmeniz aknelerden kurtulmanız için bir başlangıç olacaktır.

Havuç Yaşlanmayı Geciktirir

Doğanın eşsiz meyve ve sebzeleri sağlığa olduğu kadar cilde de fayda sunuyor. Bazı besinlerin kozmetik ürünler içine konduklarını bilirsiniz. Havuç da bunlardan biri. Ancak bu başlık altında biz havucun doğal yöntemlerle cilde kattıklarını ele alacağız.

Havuç mevzu bahis olduğunda nereden başlamak lazım, cidden bilmiyoruz. A vitaminin saf hallerinden biri olan beta karoten içermesi ve zamanla beta karoteni retinole dönüştürmesi cildin kızarıklardan, enflamasyonlardan arınmasını sağlıyor. Bu da pürüzsüz cilt için ilk adımlardan biri. Domateste olduğu gibi havuçta da anti oksidan bulunuyor. Doğal olarak havuç da güneş hasarlarını önlediği gibi tedavisinde de fayda sağlar. Sadece sebze olarak tüketildiğinde değil, suyu cilde uygulandığında da oldukça büyük yararlar sunmaktadır. Beta karoten içeriği sayesinde akneleri azaltacak, yüksek miktarda içerdiği B vitamini sayesinde metabolizmayı güçlendirirken enerji seviyenizi dolduracaktır. Cildin esnekliği ve kollajen üretimini teşvik etmesi de içeriğindeki C vitamini sayesinde olmaktadır. Aynı zamanda yüksek karotenoid seviyesi ciltte parlak ve ışıldayan bir görünümün kapısını aralar.

Bir Haftada 30 Kilo Verdiren Diyet
Bir Haftada 30 Kilo Verdiren Diyet

Somon Balığı DNA’sıyla Tedavi

Cildin ihtiyaç duyduğu, zamanla kaybedilen nemi en çabuk geri kazandıracak olan besin Somon’dur. Çatlaklara ve yara izlerine birebirdir. Akıp giden zamanın belirtilerini somon ile yüzünüzden atabilirsiniz. Gelelim somonun yıllara meydan okumanızı sağlayacak etkisinden nasıl faydalanacağınıza. Somon DNA’sı, somon sütünden ya da sperminden elde edilir. Yıpranan ciltleri onararak, göz çevresindeki kaz ayaklarından göz altı torbalarına kadar etkisini gösterir. Aynı zamanda dudak kenarında bulunan çizgilerin oluşmasını engeller.

Somon yendiği zaman da oldukça etkilidir, evet. Ancak daha iyi yanıt almak için DNA onarımına başlamak isteyebilirsiniz. Küçük iğneler ile somon DNA’sı ve mikro dolaşımı artıran maddelerler birlikte derinize enjekte edilecektir. Kısa bir seans sonrası kuruluk, sarkma, lekelenme gibi problemler artık başınıza dert olmayacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.