Makyaj Göz Enfeksiyonu Oluşmasına Neden Oluyor!

Makyaj Göz Enfeksiyonu Oluşmasına Neden Oluyor! Göz enfeksiyonu sıkça karşılaşılan ve oldukça huzursuz eden bir rahatsızlıktır. Kadınlarına makyaj nedeniyle göz içi enfeksiyon açısında risk altında oldukları kabul edilmektedir. Peki, makyaj göz enfeksiyonu ilişkisi nedir ve neden önemlidir?

Makyaj Göz Enfeksiyonuna Yol Açar Mı?

Makyaj kadınların vazgeçemediği ve sürekli olarak ilgilendikleri mevzulardan birisidir. Yalnızca yüz makyajı değil cilt genelinde uygulanan farklı makyaj uygulamaları konunun bu denli ilgi çekici olmasına neden olmuştur. Aslında makyaj yapmak direk olarak enfeksiyon oluşmasına neden olmamaktadır. Ancak yeterli hijyenin sağlanamaması göz çevresi ve içerisinde enfeksiyonların görülmesine neden olmaktadır.

Göz içi enfeksiyon makyaj sebebiyle olur.” demek aslında bir nevi haksızlık olarak nitelendirilebilir. Burada asıl sorun kişilerin kendi hijyenlerine dikkat etmemeleri ve bulaş riskine karşı önlem almamalarıdır. Makyaj yapmaya verilen süre kadar makyajın temizliğinin sağlanması için de vakit harcanmalıdır.

Arpacık gibi göz enfeksiyonu rahatsızlıkları makyajı temizliğine dikkat edilmediği zaman görülebilir.

Göz Makyajı ile Uyumak Enfeksiyona Neden Oluyor

Kadınların bu konuda yaptıkları hatalardan birisi göz makyajlarını temizlemeden uyumaya kalkmalarıdır. Bu bazen kabul edilebilecek bir durumdur. Fakat alışkanlık haline getirilmesi tehlikeli sonuçlar görülmesine neden olabilir. Göz kanalları kirpik diplerine açılmaktadır. Göz içi salgıyı ve temizliği sağlayan bezler ise bu kanallar aracılığı ile işlev görmektedir. Eyeliner gibi yoğun maddeler ise uzun süreli olarak bu noktalarda akışı bozacak şekilde yer edinirse makyaj nedeniyle gözde enfeksiyon gelişmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Özellikle uyku süresince göz kapakları kapanmakta ve göz içi salgılanma artarak temizlik sağlanmaktadır. Bu süreçte tıkanmış olan kanallar salgılanmayı sağlayamamaktadır. Bu durum hem mikropların göz içerisinde enfeksiyona neden olabilmesine hem de şalazyon olarak adlandırılan benign kitlelerin görülmesine neden olmaktadır.

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?
Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

Göz enfeksiyonu eyeliner, maskara, göz kalemi gibi makyaj malzemeleri nedenli olabilir.

Ortak Makyaj Malzemesi Kullanımı Enfeksiyona Yol Açıyor

Göz enfeksiyonlarının oluşması aslında gün içerisinde oldukça kolay ve fark edilemez bir şekilde gerçekleşmektedir. İnsanların çevresindeki nesneler ister istemez mikropların yer aldığı odak noktaları oluşturmakta. Özellikle kullanılan cihazların ve aletlerin yüzeyleri sürekli el temasından dolayı tam da bulaş olmasına neden olan bölgelerden. Bu duruma bir de ellerin sürekli saçlar ve yüz ile temas etmesi enfeksiyon oluşmasını ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır.

Kadınların kullandığı makyaj malzemelerini ortak kullanmaları veya mağazalardaki test ürünlerini çokça kişinin kullanması mikropların yayılması üzerinde etkilidir. Bu konuda kadınların geneli bilgi sahibi olsa bile enfeksiyon bulaşması riskine karşı bir önlem almamaktadır. Aslında çok ufak gibi görünen bu husus gözlerde arpacık, şalazyon veya göz içi yaygın inflamasyon görülmesi gibi birbirini tetikleyen hastalıklara neden olmaktadır.

Göz makyajı kişisel hijyen sağlandığı müddetçe göz enfeksiyonuna neden olmaz.

Temel olarak kişisel ürünlerin kullanılması enfeksiyon oluşmasına neden olmaz ve kişinin florasına herhangi bir zarar gelmesine neden olmamaktadır. Ancak özellikle arkadaş gruplarının benimsediği beraber makyaj çantası kullanımı enfeksiyonların belirli kişilerde görülmesine veya tekrarlı enfeksiyon görülmesine neden olmaktadır.

Koronavirüs Göz Makyajı İle Bulaşır Mı?

2020 yılında yaşanan koronavirüs pandemisi aslında kişisel hijyenin önemini yeterince anlatmaktadır. Ortak kullanılan eşyaları veya aynı ortamı paylaşmak mikropların yayılmasını sağlamaktadır. El ile temasla beraber makyaj malzemeleri ile mikropların taşınması da mümkündür. Göz kanalları nazofarinks ve orofarinks ile ilişkili olarak koronavirüs geçişine imkan sağlayabilmektedir.

Sivilcelerinizi Karnıbahar Maskesi İle Yok Edin!
Sivilcelerinizi Karnıbahar Maskesi İle Yok Edin!

Göz Enfeksiyonuna Hangi Makyaj Malzemeleri Neden Olur?

Gözde enfeksiyona yol açan makyaj malzemeleri ya göz içi mukoza ile temastan dolayı ya da kirpik ve çevresinde oluşturduğu olumsuz ortamdan dolayı etkili olmaktadır. Eyeliner, maskara & rimel, göz kalemi en fazla bulaş oluşturan veya göz içi sistemleri etkileyen malzemelerdir.

Göz Makyajı ile Uyumak Zararlı Mı?

Göz makyajını temizlemeden uyumak zararlıdır. Gözün kendisini temizlemesini engellemektedir ve olası mikrop geçişini kolaylaştırmaktadır. Göz içi enfeksiyonların oluşumunda görülen en sık nedenlerdendir.Tutarlı Diyet Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.